“Türkiye’nin 15 yılda kurulu gücünü 90 GW’a ulaştı”

Enerjisini Üreten Fabrikalar programının bu haftaki konuğu MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Cihad Terzioğlu oldu. Terzioğlu, Türkiye'nin 15 yılda toplam kurulu gücünün 90 GW'a ulaştığını söyledi.

“Türkiye’nin 15 yılda kurulu gücünü 90 GW’a ulaştı”
Endüstrideara

MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Cihad Terzioğlu, Enerjisini Üreten Fabrikalar programının konuğu oldu. Enerji sektöründe 12 yıldır görev yapan Terzioğlu ile Türkiye’nin enerji alanında geldiği noktayı, gücünü ve hedeflerini konuştuk. 

Terzioğlu, Türkiye’nin enerji konusundaki durumunu şu sözlerle değerlendirdi: “Türkiye son 15 yılda kurulu gücünü ve kapasitesini önemli oranda artırarak yaklaşık 90 GW’a ulaştı. Bu anlamda Türkiye kurulu güç konusunda kendine yetecek seviyeye geldi. Kırılımlarına baktığımız zamanda son 15 yılda ciddi bir değişim yaşandığını görüyoruz. Özel sektörün yatırımlarıyla birlikte HES, RES ve GES alanında piyasada önemli adımlar atılarak başarılı bir noktaya geldiğimizi fark ediyoruz. Özellikle jeotermal enerji santrali yatırımlarında dünyada 4’üncü ülke olmayı başardı. Jeotermal, biyokütle gibi kaynaklarla Türkiye portföyünü geliştirmiş durumda.” 

Enerjinin etkin kullanımı ve enerji teknolojilerinin geldiği noktayı ele aldığımız programımızda MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Cihad Terzioğlu ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. 

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2019, 17:08
YORUM EKLE

Legrand

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını