banner1118
x

Karatay Belediyesi'nin elektrik ihtiyacı GES'ten karşılanacak

Karatay Belediyesi'nin elektrik ihtiyacını karşılaması maksadıyla 20 bin metrekarelik bir alana alana kurulan Karatay Güneş Enerjisi Santrali (GES) devreye girdi.

Karatay Belediyesi'nin elektrik ihtiyacı GES'ten karşılanacak
Robot Zirvesi

KONYA (AA) - Karatay Belediyesi'nin elektrik ihtiyacını karşılaması maksadıyla 20 bin metrekarelik bir alana alana kurulan Karatay Güneş Enerjisi Santrali (GES) devreye girdi.

Karatay Belediye Başkanı olan Hasan Kılca, Saraçoğlu Mahallesi'ndeki Karatay Güneş Enerjisi Santrali'nin açılışında, yatırımın toplam maliyetnin 5,8 milyon lirayı bulduğunu belirtti.

Belediyenin senelik elektrik gereksiniminin bu santralden karşılanacağını belirten Kılca, tesisin 20 bin metrekarelik alanda inşa edildiğini söyledi.

Başkan Kılca, Karatay GES'in solar panellerinin tamamen yerli olarak üretildiğini vurgulayarak, tesisin senelik enerji üretim kapasitesinin 2 bin 138 megavat ve yıllık kazancın da 1 milyon 496 bin lira olduğuna dikkat çekti.

Konya'nın güneş enerjisi yatırımları açısından avantajının altını çizen Kılca, şöyle konuştu:

"Güneş enerjisi santralleri çevreyi kirletmemesi ve işletme maliyetinin olmaması dolayısıyla önemli enerji yatırımı haline geldi. Biz de önemli bir tesisi hayata geçirdik. Güneş enerji paneli yatırımımızla yıllık yaklaşık 88 bin ağacı doğaya kazandırmış oluyoruz. Yaklaşık 980 tona yakın sera gazı salımını da engellemiş oluyoruz. Ülkemizin 2023 hedefleri arasında yer alan yenilenebilir enerji kaynaklarının payının yüzde 30'a çıkarılmasına da katkı yapıyoruz."

Açılış töreninde, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu ile çok sayıda davetli yer aldı..

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2019, 16:22
YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Vat

Dergiler