Enerji verimliliği ile rekabetçi olun

Firmaların enerji verimliliği ve tasarrufu konusunda gerçekleştirdiği çalışmalarla rekabetçilik oranlarının arttığını söyleyen Entes Elektronik Ürün Pazarlama Lideri Hakan Tüfekçier, Türkiye’nin enerji konusunda geldiği noktayı da yorumladı.

Enerji verimliliği ile rekabetçi olun
Endüstri 40 Zirvesi

Enerji tasarrufu ve enerji verimliliğinin enerji arz güvenliğinin sağlanması, dışa bağımlılık risklerinin azaltılması, çevrenin korunması ve iklim değişikliğine karşı mücadelenin etkinliğinin arttırılmasının sağlanması gibi konularda önem taşıyor. Bu konu aynı zamanda Türkiye’nin 2023 yılı ulusal strateji hedeflerinin ve enerji politikalarının en önemli bileşenlerinden birisi olarak öne çıkıyor. Türkiye’de gerçekleştirilen enerji verimliliği çalışmaları ile 2023 yılına kadar yüzde 20 oranında azalması hedefleniyor. TUİK ise bu konuda önemli veriler paylaşıyor. 2017 verilerine göre Türkiye’de enerji tüketimi 51 milyon 276 bin 804 TEP olarak gerçekleştiği söyleniyor. İmalat sektörü ise yüzde 66’lık payı ile enerji tüketiminde en yüksek payı oluşturuyor. TUİK’in paylaştığı bu rakamlar ise enerji verimliliği noktasında imalat ve sanayi sektöründe faaliyet gösteren firmalar kritik önem taşıyor. Türkiye’nin istediği hedefe ulaşmasında da onlara önemli görevler düşüyor. Ayrıca firmaların daha rekabetçi olabilmesi içinse enerji maliyetlerini düşürmesi gerekiyor. 

“ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÖLÇÜM İLE BAŞLIYOR” 

Enerji verimliliği ile ilgili çalışmaların ilk adımı ölçüm ile başlıyor. Tüketim değerlerini ölçüldükten sonra ise analiz, tasarruf ve verimlilik artışı sağlanacak noktaların belirlenmesi ile devam ediyor. ENTES olarak; özellikle imalat ve sanayi sektöründe gerçekleştirdiğimiz enerji verimliliği projelerinde elde edilen bilgi ve birikimimizi, uçtan uca çözüm anlayışı sağlamamıza imkan tanıyan geniş ürün portföyümüz ile birleştirerek firmalara sunuyoruz.
 
 

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2019, 09:57
YORUM EKLE

AEMOT

Vat

Dergiler