Enerji sektöründe yerli kaynaklar ön planda

Enerji azında yenilenebilir kaynakların payı artmaya devam ediyor. Servis sektörü ise bu alanda güçlenerek enerji alanında süreklilik sağlıyor.

Enerji sektöründe yerli kaynaklar ön planda
Robot Zirvesi

Türkiye’nin rüzgar alanındaki toplam kurulu gücü 7.000 MW’ı aşıyor. Bu rakam ise enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 7’sini karşılıyor. Servis sektörü ise bu alanda kritik bir rol üstleniyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Ülke Enerji’nin Genel Müdürü Ali Aydın, rüzgar santrallerine yönelik servis çözümlerinin çeşitliliğine yaptıkları yatırımlar ile enerji arz güvenliği arasındaki bağlantıya dikkat çekiyor. Aydın konuşmasına şu sözlerle devam ediyor: “Türkiye’de RES projelerin yaygınlaştırılmasına yönelik yapılan çalışmalar kapsamında türbin üretimlerinde önemli atılımlar yapılıyor. Resmi kurumların bu alanda politikalarına dahil edilmesi de sektörü olumlu etkiliyor. Firma olarak amacımız yerli ve milli enerji politikaları ile paralel şekilde, santral yatırımlarına geniş bir çözüm yelpazesi ile hizmet sağlamak.” dedi. 

“RES’lerdeki Servis İhtiyaçları Yerli ve Milli Enerji Stratejine Uymalı”

Rüzgar enerji santrallerinin servis ihtiyaçlarının yerli ve milli enerji stratejilerine uyması gerektiğini belirten Aydın, bu konuyla ilgili görüşlerini şu sözlerle aktardı: “Enerji arz güvenliği, Türkiye’nin önemli gündem maddelerinden biri olmaya devam ediyor. Üretim sürekliliği ve artışına büyük önem gösteren piyasadaki tüm paydaşlar gibi biz de bu amaçlara katkı sağlamayı hedefliyoruz. Hızlı ve isabetli bakım onarım çalışmaları ile RES’lerin üretim kaybının en düşük seviyelerde yönetilmesi mümkün. Bu sebeple sahalara hızlı ulaşıyor ve en doğru çözümleri ilk planda sunuyoruz. Rüzgar enerji santrallerinin servis ihtiyaçlarını karşılamak adına yabancı kaynaklara başvurulması yerli ve milli enerji stratejilerine hizmet etmiyor. Bu sebeple biz türbin ya da ana komponent üreticisi firmalar ile yatırımcılara geniş bir çözüm hizmeti sunuyoruz. Kestirimci bakım çalışmalarının uygulanmasıyla enerji üretiminin sürekli olmasını sağlıyoruz. Biz türbinlerin kurulması ile başlayıp projenin yaşam döngüleri sırasında gündeme gelecek tüm servis başlıklarını kapsayan uçtan uca çözümler tasarlıyoruz.” 
 

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2019, 11:16
YORUM EKLE

Aemot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını