banner1322
x

Akfen Yenilenebilir Enerji'den ilk rüzgar santralleri

2020'ye kadar 4 milyar TL yatırım hedefi ve hem yerli hem yenilebilir enerji kaynaklarına odaklanan Akfen Yenilenebilir Enerji, 1000 MW’lık ‘temiz kurulu güce’ ulaşmayı amaçlıyor. Şirket, bu kapsamda Çanakkale ve Denizli’deki 4 projesi ile 242 MW güce sahip ilk rüzgar santrallerinin kurulumunu başlatıyor.

Akfen Yenilenebilir Enerji'den ilk rüzgar santralleri
Robot Zirvesi

Dört projedeki toplam 79.5 metre yüksekliğindeki 81 rüzgar türbini Siemens Gamesa tarafından yapılıp 1.6 milyar TL maliyete sahip olacak. Senelik 835 milyon kWh enerji üretilmesi beklenen bu projeler, sene sonunda devreye girmeye başlayacak. Böylelikle 310 bin evin senelik enerji gereksinimine yardımcı olacak. Akfen Yenilenebilir Enerji; rüzgar, güneş ve hidroelektrik gibi yalnızca yerli ve yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimini amaçlıyor. 2020 senesine kadar 1000 MW’lık “temiz kurulu güce” ulaşmayı amaçlayan şirket, bu alandaki ilk rüzgar projelerini de Çanakkale ve Denizli’de faaliyete geçiriyor. Çanakkale’de 99 MW’lık Üçpınar RES, 51 MW’lık Hasanoba RES ve 26 MW’lık Kocalar RES hayata geçirilirken Denizli’de ise 66 MW’lık Denizli RES olacak. Senenin sonlarında da 310 bin eve temiz enerji sağlanmış olacaktır.

akfen siemens gamesa

YERLİ ÜRETİMİN DESTEKLENMESİ

242 MW kurulum gücü ile dört rüzgar santralinde bulunacak 79.5 metre yüksekliği ve her biri 3 MW gücündeki dev 81 rüzgar türbininin kurulumlarını, Siemens Gamesa yapacak. Proje için gereksinim duyulan kule ve temel bağlantı malzemeleri yerel tedarikçiler tarafından ülkemizde üretilecek. Bu sayede yerli üretim de desteklenmiş olacak.

Kayrıl Karabeyoğlu

ASIL HEDEF 2020!

Enerji yatırımları ve projeler hakkında konuşan Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş. Genel Müdür Vekili Kayrıl Karabeyoğlu, “Çanakkale ve Denizli projeleri ile su ve güneşten elektrik üretiminde şimdiye kadar hayata geçirdiğimiz 245 MW’lık portföyümüze ilk rüzgar yatırımımızı 4 tane RES projesi ile birden yapıyoruz. Teşvikler ve projelerle birlikte yenilenebilir enerjinin Türkiye’de bu kadar ilgi gördüğü ortamda şirket olarak hayata geçirdiğimiz temiz enerji platformumuzu yeni yatırımlarla sürekli olarak güçlendireceğiz” derken, firma olarak 2020 senesinin sonuna kadar tamamen temiz enerjiden meydana gelen 1000 MW’lık kurulu güce ulaşma amacında olduklarını söyledi.

YORUM EKLE

Aemot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını