Gelişmiş akü çözümlerinde global bir şirket olan Clarios ile İsveçli sodyum iyon akü geliştiricisi ve prototip üreticisi Altris arasında düşük voltajlı mobilite uygulamaları için özel bir ortaklık geliştirme anlaşması imzalandığı duyuruldu. İmzalanan anlaşma kapsamında Altris, düşük voltajlı uygulamalar için sodyum-iyon hücre teknolojisini geliştirmeye odaklanıyor olacak. Clarios ise batarya sistemi tasarlamak için batarya yönetim sistemleri, yazılım ve sistem entegrasyonunda uzmanlığını konuşturacak.

SODYUM-İYON AKÜLER OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜN DÖNGÜSELLİĞİNE KATKI SAĞLIYOR

Hibrit ve tamamen elektrikli modeller de dahil olmak üzere her araç, temel sistemlere ve işlevlere güç sağlamak için güvenilir bir düşük voltajlı enerji kaynağına ihtiyaç duyuyor. Aracın karmaşıklığı arttıkça, düşük voltaj şebekesinin kablo kumandalı direksiyon, kablo kumandalı fren düzeni, otonom teknolojiler ve zenginleştirilmiş kabin içi deneyimler dahil olmak üzere gittikçe büyüyen yazılım tabanlı bir işlev yelpazesine ayak uydurması gerekiyor. Sodyum-iyon (Na-ion) bataryalar, bu artan güç talebini karşılamak için çok uygun bir alternatif oluştururken doğası gereği kolay geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik özellikleriyle ön plana çıkıyor. Sodyum-iyon teknolojisi, LFP batarya teknolojileriyle kıyaslandığında eşit düzeyde bir enerji yoğunluğu sağlıyor. Çevre dostu ve kolay geri dönüştürülebilir malzemeleri sayesinde ise sürdürülebilir bir ürün olma özelliği taşıyor. Sodyum-iyon hücreler, tuz, ahşap, demir ve hava gibi kolay bulunabilir malzemelerle üretilebiliyor ve çatışmalı minerallerden ve zararlı elementler barındırmıyor.  Sodyum-iyon bataryaların geliştirilmesi, otomotiv batarya teknolojisinde önemli bir ilerlemeyi temsil ederken bu yeni nesil pillerin otomotiv sektörünün döngüsellik hedeflerini ileriye taşıması hedefleniyor. 

Telekom Sektöründe Mobil Uygulamalar Aktivite Sayısını Artırıyor Telekom Sektöründe Mobil Uygulamalar Aktivite Sayısını Artırıyor

“SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ DEPOLAMA SİSTEMLERİNE ARTAN TALEBİN KARŞILANMASINI SAĞLAYACAK”

Clarios’un Başkan Yardımcısı ve Global Müşteriler, Ürünler ve Mühendislikten Sorumlu Genel Müdürü Federico Morales Zimmermann, “Altris ile yapılan bu ortak geliştirme anlaşması, Clarios'un inovatif batarya çözümlerinin geliştirilmesindeki lider konumunu daha da genişletmesini ve sürdürülebilir enerji depolama sistemlerine yönelik artan talebi karşılamasını sağlıyor. Bu, düşük voltajlı batarya üretim alanında kimya-dinamik olma stratejimiz açısından önemli bir adımdır. Artık gelişmiş araç teknolojilerinin ortaya çıkardığı düşük voltaj enerji taleplerini desteklemek için emici cam mat (AGM), lityum-iyon ve sodyum-iyon dahil olmak üzere çeşitli gelişmiş batarya türlerini üretme yetkinliğine sahibiz” dedi. 

Anlaşmanın finansal koşulları şirketler tarafından açıklanmadı.

Editör: Ayşete Yavaş