Binaların Dayanıklılığı Nasıl Artırılır? Binaların Dayanıklılığı Nasıl Artırılır?

Betek bünyesinde üretilen Dalmaçyalı İleri Isı Yalıtım Sistemleri üstün ısı yalıtım performansının yanında, yapı fiziğine uygun olarak nefes alma ve esneklik özellikleri de dikkate alınarak imal ediliyor. Dış cepheleri, iklimin olumsuz etkilerinden koruyan ısı yalıtımı, yapılarda korozyonu önleyen bir uygulama olarak deprem güvenliğine de katkı sağlıyor. Özellikle yapı statiğinde, yapı fiziğinin devamlılığı konusunda ısı ve su yalıtımının olumlu etkileri bulunuyor. Statik anlamda doğru bir bina tasarlanırken, bu binaya özellikle doğru ürünlerle temelden ve dış kabuktan yalıtım uygulandığında yapıda meydana gelebilecek nem, küf oluşumları ile demir aksanların korozyona bağlı zayıflaması engelleniyor ve yapının korunmasına katkı sağlanıyor.

RUTUBETE KARŞI DAYANIKLI BİNALAR

Betek Yalıtım Pazarlama Direktörü Çağdaş Korkmaz, binaların depreme dayanımını azaltan en önemli nedenlerinden birinin korozyon olduğunun altını çizdi. Isı yalıtımı sistemleri ile binaların dış cephelerinin mantolandığını, böylece yapıların dış etkenlere karşı ekstra bir koruma katmanına sahip olduğunu aktaran Korkmaz; "Betek tesislerinde bulunan Bilimsel Araştırma ve Eğitim Merkezi'mizde yaşlandırma testleri ile dış cephe ısı yalıtım sistemlerinin yaklaşık 25 yıllık davranışları test edilmektedir. Bu testlerin sonucunda, doğru uygulanmış ve standartlara uygun malzemelerin kullanıldığı ısı yalıtım sistemlerinin yapısının korunduğu görülmektedir. Bu da binaların ömrü boyunca sıcak, soğuk, yağmur, rüzgâr gibi dış etkenlerden dolayı oluşabilecek olumsuz etkilere karşı korunacağı anlamına gelir." diye konuştu.

DOĞRU ISI YALITIMI KOROZYONU ÖNLÜYOR

Deprem güvenliğinin önemli bir fonksiyonu olan ısı yalıtımından gerçek bir verim alabilmek için malzeme seçiminin önemine dikkat çeken Korkmaz "Ancak doğru malzemeler ve standartlara uygun kalınlıktaki ısı yalıtım levhaları ile ısı yalıtım sisteminden istenen performans alınabilir. Betek bünyesinde üretilen Dalmaçyalı İleri Isı Yalıtım Sistemleri üstün ısı yalıtım performansının yanında, yapı fiziğine uygun olarak nefes alma ve esneklik özellikleri de dikkate alınarak üretilir. Böylece binalarda oluşabilecek küf, nem, rutubet gibi istenmeyen durumlar ve yapı ömrünü olumsuz yönde etkileyen korozyon etkileri engellenmiş olur. Yalıtımda temelden çatıya kadar tüm yapı elemanları bir bütün olarak düşünülmelidir."dedi.

Editör: Merve Kaya