Ülkemizde yaşanan 6 Şubat 2023 depremleri, Türkiye'yi derinden sarstı ve büyük acılara yol açan bir felaket olarak tarihe geçti. İlk olarak sabah saatlerinde 7.7 büyüklüğünde meydana gelen deprem, ülkenin güneydoğusundaki birçok ilde büyük yıkıma yol açtı. Aynı gün öğleden sonra 7.6 büyüklüğünde bir artçı deprem daha yaşandı ve bu durum kurtarma çalışmalarını daha da zorlaştırdı.

Depremler, özellikle Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, Adıyaman, Malatya ve Diyarbakır gibi illerde ciddi yıkıma neden oldu. On binlerce bina yıkıldı veya ağır hasar gördü. Deprem sonrası, enkaz altında kalanları kurtarmak için yoğun bir çaba başlatıldı. Arama-kurtarma ekipleri, yerel ve uluslararası yardım kuruluşları ile iş birliği yaparak zamanla yarıştı. Deprem sonrası başlatılan yoğun kurtarma ve yardım çalışmaları, bu tür felaketlerin etkilerini hafifletme çabalarının önemini bir kez daha gösterdi.

Kahramanmaraş genelinde 6 Şubat depremlerinin sonrasında yapımına başlanan köy tipi hafif çelik konutların ihaleleri sürüyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı; mayıs ayında, 16. paket olarak nitelendirilen ve 207 hafif çelik konstrüksiyon konut yapımına ait ihaleyi tamamlamıştı. Bakanlığın Kahramanmaraş genelindeki 256 hafif çelik konut yapımı için düzenlediği ihale sonuçlandı.

İnşaat Sektöründe Maliyet Krizi: Fiyatlar Neden Yükseliyor? İnşaat Sektöründe Maliyet Krizi: Fiyatlar Neden Yükseliyor?

Bakanlığın, 15. paket olarak nitelendirdiği hafif çelik konstrüksiyon malzemeden inşa edilecek 256 deprem konutu için düzenlediği ihalede yaklaşık maliyet 788 milyon lira olarak belirlendi. İhaleye 3 firma teklif verdi. İhalede en düşük teklif 759 milyon 919 bin lira oldu. Firmanın, hafif çelik konstrüksiyon sistemi ile inşa edilecek evleri 210 günde bitirmesi öngörülüyor.

Hafif çelik konstrüksiyon sistemi, 6 Şubat'ta yaşanan felaketin ardından, özellikle köy tipi konutlarda tercih ediliyor. İleri yapı ve üstün güvenlik teknolojisiyle hafif çelikten yapılan evler, depreme olan dayanıklı olmaları ile ön plana çıkıyor. Böylece toplam konut sayısı 463'e yükselmiş oldu.

Editör: Merve Kaya