Sürdürülebilirliği tüm faaliyetlerinin merkezine yerleştiren BSH Ev Aletleri, enerji ve su tasarrufu sağlayan ürün yelpazesinin yanı sıra üretim süreçlerinde ve tüm operasyonlarında yeşil adımlar atmaya devam ediyor. BSH Grubu’nun tüm dünyadaki en büyük üretim tesislerinden biri olan BSH Türkiye Çerkezköy Kampüsü'nde, bundan böyle gıda atıkları kompostlaştırma yöntemiyle verimli kompost toprağına, diğer adıyla “Siyah Altın”a dönüştürülecek. 

HAYVANSAL VE KİMYASAL GÜBRE ORANI %60 AZALTILACAK

BSH Türkiye’nin 550.000 metrekare alan üzerine kurulu yerleşkesinde uygulanan proje kapsamında, günlük 9000 kişilik kapasiteli yemekhaneden elde edilen biyobozunur atıklar, kompost makinesinde önce fiziksel olarak sonra da oksijenli ortamda mikroorganizmalar vasıtasıyla belirli bir sürede biyolojik olarak parçalanarak komposta dönüştürülüyor. Biyobozunur atıkların kompostlaştırılma süreci yaklaşık iki ay sürerken, üretilen kompost 15 gün içinde kullanıma hazır hale geliyor. Sürecin sonucunda elde edilen toprak düzenleyici ürün, içerdiği besleyici element ve mineraller ile kampüs içerisindeki yeşil alanlarda kullanılıyor. Proje ile kampüsün yeşil alan düzenlemesinde kullanılan hayvansal ve kimyasal gübre oranının %60 azaltılması hedefleniyor.

Çevresel atıkları azaltarak daha sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmayı hedefleyen proje ile BSH Türkiye, beş ayda 2800 kg biyobozunur atığı işleyerek yaklaşık 1230 kg kompost toprağı elde etti. Böylece, yemek hazırlama ve yemek sonrası oluşan biyobozunur atıkların doğa dostu şekilde yeniden değerlendirilmesi sağlanırken, karbonmonoksit ve dünyayı ısıtma potansiyeli karbondioksitten yaklaşık 25 kat daha yüksek olan metan gazı salımlarının da büyük ölçüde önüne geçilmiş oluyor. 

2030’DA  %100 YEŞİL ENERJİ HEDEFİ

BSH Türkiye, çevresel sürdürülebilirlik adına hem su ve enerji tasarrufuna yönelik yatırımlar yapıyor hem de suyun tekrar kullanımı, güneşten enerji üretme ve bu enerjiyi operasyonlarında kullanma gibi projelerle yeşil adımlar atmaya devam ediyor. 2017-2022 yıllarını kapsayan beş yıllık dönemde toplam yaklaşık 405 bin m3 su tasarrufu sağlayan BSH Türkiye, 2023 yılının ilk altı ayında da 3,75 milyon kWh enerji tasarrufu yaptı ve yaklaşık 1550 ton CO2 salımını önledi.

Güvence Denetiminde Yeni Bir Yol Haritası için “Sürdürülebilirlik Güvence- Denetim Rehberi” Güvence Denetiminde Yeni Bir Yol Haritası için “Sürdürülebilirlik Güvence- Denetim Rehberi”

BSH Türkiye, üretim tesislerini 2030 itibarıyla %100 yeşil enerjiyle çalışır hale getirmeyi hedefliyor. 2030 hedefleri arasında ayrıca BSH ürünlerinin %50’sini geri dönüştürülmüş malzemelerden üretmek ve cihazlarda bulunan yeniden kullanılabilir malzeme oranını en az %95’e çıkarmak var. 
 

Editör: Haber Merkezi