Otomotiv alanında kendi Ar-Ge, teknoloji ve üretim gücüyle geliştirdiği ürünleriyle BMW, Ford Otosan, Mercedes, Renault, Peugeot-Citroen gibi küresel otomotiv üreticilerinin ve Magna gibi uluslararası tedarik devlerinin en önemli programlarında iş ortağı olarak yer alan Bantboru CEO'su Sinan Gider, 2023 yılını değerlendirirken, 2024 hedefleri hakkında konuştu.

2023 YILI TOPLAM CİROSU 28 MİLYON EURO

"2023 yılının geneline bakacak olursak, pandemi süreci, otomotiv endüstrisini etkileyen çip dar boğazı gibi olumsuz etkilerin ardından Türkiye’de ve küresel boyutta üretimin yeniden artış gösterdiği bir yıl oldu." diyen Gider, Bantboru olarak hedefleri doğrultusunda başarılı bir yıl geçirdiklerini ve 2023 yılı toplam cirolarının 28 milyon euro düzeyinde gerçekleştiğini söyledi.

Tayvanlı Tiyaret Heyeti 20 Şirketle İstanbul'a Geliyor Tayvanlı Tiyaret Heyeti 20 Şirketle İstanbul'a Geliyor

2023 yılında ihracat cirosunu hedeflerinin üzerine taşıyan Bantboru, yılı 17,2 milyon euro düzeyinde tamamladı. Kilogram başı ortalama ihracat fiyatı, 7,60 euro olan Bantboru, 2024 yılında yüzde 12,5 oranında büyüme ön görüyor.

Bantboru CEO'su Sinan Gider: Bir başka deyişle dünyada her 100 aracın sekizi, Bantboru ürünüyle üretilecek. 

5 KITADA ÜRETİM TESİSLERİNİ DEVREYE ALDI

2024 yılı için yeni yatırım planları ve hedefleri hakkında açıklamalarda bulunan Gider, "2024 yılında şirketimiz için çok önemli olan 6 yeni projeyi devreye alacağız. Bu projeler için ABD, Almanya, Güney Afrika, İngiltere ve Macaristan olmak üzere 3 kıtada, 5 farklı lokasyonda üretim üslerimizi 2023 itibarı ile hayata geçirmiş bulunuyoruz. İhracatımız ve yurt dışı üretim üslerimizle, küresel rekabetin Türk oyuncusu kimliği taşıyoruz ve ihracat gelirlerimiz, ciromuzun yüzde 60’tan fazlasını oluşturuyor." dedi.

Uluslararası büyüme ivmesi ve yaklaşık 10 milyon euro düzeyinde yatırımla, kapasitesini ve küresel otomotiv pazarındaki payını 2 yıllık bir perspektifte iki katına çıkarmayı hedefleyen Bantboru'nun 2023 yılında öncelikli yatırım alanlarından biri, yüksek akım yoğunluğu ile yüksek hızda kaplama yapabilen ayrıca kaplama sıvılarını geri dönüştürme kabiliyeti olan verimli ve atık miktarını düşürecek yeni çinko kaplama tesisi oldu.

YENİ YATIRIMLAR HAYATA GEÇİRECEK

Sinan Gider, küresel genişlemelerini destekler nitelikte, manuel işlemleri ortadan kaldıran 2 adet otomasyonlu transfer makinesi ve boru uç şekil verme işlemlerini otomatik ve tekrar edilebilir şekilde ölçebilen yeni kameralı profil ölçerler için yeni yatırımlarının olacağı bilgisini paylaştı.

Üretim ve teknolojinin yanı sıra çevre ve temiz enerji odaklı yatırımlar gerçekleştirdiklerini de söyleyen Gider, "Çevre, ekonomi üçgeninde sürdürülebilirlik için değer zincirimize yayılacak adımlar atmayı, işimizin ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz. Dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatifi BM Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) katılımcısı ve kadınların güçlendirilmesi alanındaki en önemli küresel platform Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) imzacısıyız." diyerek sözlerini noktaladı.
 

Editör: Ayşete Yavaş