1991 yılında kurulan ve ürünlerinin tamamını otomotiv ve mühendislik sektörlerindeki dünya devi firmalara tedarik eden Adöksan, global pazarda liderlik hedefiyle son 10 yılda hayata geçirdiği önemli yatırımlara bir yeni fabrika yatırımını daha ekledi.

Türkiye'de 2 döküm tesisi, 1 işleme tesisi ve Macaristan'da 1 lojistik merkeziyle yüksek basınçlı alüminyum enjeksiyon döküm sektörünün öncü firmalarından biri olan Adöksan, 11 bin m2 kapalı alana sahip 4'ncü fabrikasının açılış törenini gerçekleştirdi. Törene Adöksan’ın iş ortakları, sektör temsilcileri ve basın mensupları katılım sağladı.

ADÖKSAN'IN 3 ODAKLI LİDERLİK STRATEJİSİ

Adoksan14

Açılış töreninde konuşma gerçekleştiren Adöksan Yönetim Kurulu Başkanı Ajda Şener, 4'ncü fabrikanın döküm kapasitelerini 3 kat artıracağını ve 30 kg net ağırlığı olan parçalar üretmelerine imkan sağlayacağını söyledi. Bu gelişmeler ile Adöksan, global pazarda çok az sayıda oyuncunun rekabet edebildiği bir üretim seviyesine ulaşmış olacak.

Konuşmasında Adöksan'ın stratejisini 3 ana başlık altında özetleyen Şener, ilk stratejilerinin; müşterileriyle birlikte yapılan ürün geliştirme projelerine odaklanarak, müşteri ihtiyaçlarına tam olarak cevap veren ürünler ortaya koymak ve müşteri sadakatini sağlamak olduğunu söyledi.

Adöksan'ın ikinci stratejisinin; tasarım/kalıp geliştirme, otomasyon, kalite kontrol ve dijitalizasyon gibi alanlarda yaptığı teknoloji yatırımlarına ağırlık vererek Avrupa'daki birçok rakibini geride bırakmak olduğunu söyledi.

VALTEK'TEN TOZ PATLAMASINA KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLER VALTEK'TEN TOZ PATLAMASINA KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLER

Son stratejilerinin ise süreklilik olduğunu belirten Şener, gelecek nesiller için de önemli bir konu olarak gördüğü sürekliliğe büyük önem verdiğini ve bu kapsamda kısa ve uzun vadeli karbon ayak izi hedeflerini belirleyen Adöksan'ın, solar elektrik üretimi ve hava filtrasyon sistemi gibi yatırımlar yaptığını söyledi.

MACARİSTAN VE MEKSİKA'DA YENİ YATIRIM

Adöksan'ın mevcut durumda 160 ile 1350 ton arası 27 adet döküm makinesi, 60 işleme tezgahı, kromat, anodizing ve toz boya kaplama tesisleri, otomatik montaj hattı, sızdırmazlık ve temizlik kontrolü yatırımları var. Şirket, global pazarda liderlik konumuna yükselmek için de Macaristan’da ve Meksika’da işleme tesisleri kurmayı planlıyor.

Adöksan'ın hedefinin, ülke otomotiv yan sanayisi için yeni bir başarı hikayesi yazmak ve diğer sanayi kuruluşlarına örnek olabilmek olduğunu berliten Şener, konuşmasını bu sözlerle tamamladı.

Editör: Ayşete Yavaş