ABB Robotik ve ABD'li kâr amacı gütmeyen kuruluş Junglekeepers arasındaki pilot proje, bulut teknolojisinin ağaçlandırmayı daha hızlı, daha verimli ve ölçeklenebilir hale getirmede oynayabileceği rolü gösteriyor. ABB Robotik, 55 bin dönümlük Amazon yağmur ormanını koruma ve ormansızlaşmayı tersine çevirme görevlerinde Junglekeepers’ı destekliyor. ABB'nin cobot'u YuMi, türünün ilk örneği olan bu projede bir orman laboratuvarında dikim görevlerini otomatikleştirerek süreci hızlandırıyor ve Junglekeepers'ın gönüllülerinin değerli zamanlarını ve kaynaklarını daha etkili işlere odaklamalarına olanak tanıyor.

DÜNYANIN EN UZAKTAN ÇALIŞABİLEN ROBOTU

ABB RobotStudio Bulut teknolojisi aracılığıyla ABB uzmanları, YuMi'yi 12 bin km (7.460 mil) uzaktaki Västerås, İsveç'ten ormandaki görevleri için gereken programlamayı simüle ediyor, geliştiriyor ve devreye alıyor - dünyanın en uzaktan çalışabilen robotunu mümkün kılıyor.

ABB Robotik ve İmalat Otomasyon Başkanı Sami Atiya, "ABB'nin Junglekeepers ile işbirliği, iklim değişikliğine en büyük katkıda bulunanlardan biri olan robotik ve Bulut teknolojisinin ormansızlaşmayla mücadelede nasıl merkezi bir rol oynayabileceğini gösteriyor. Dünyanın en uzaktan çalışabilen robotuyla pilot programımız, oldukça tekrarlayan görevlerin otomatikleştirilmesine yardımcı oluyor, korucuların yağmur ormanlarında daha önemli çalışmaları üstlenmelerine olanak tanıyor ve yaşadıkları toprağı korumalarına yardımcı oluyor" dedi.

Peru Amazon'unun ücra bir bölgesinde bulunan bir orman laboratuvarında, genellikle tamamen manuel bir çaba ile tohum ekme sürecindeki temel görevleri otomatikleştirmek için bir YuMi cobot'u kuruldu. Cobot, toprakta bir çukur kazıyor, tohumu içine bırakıyor, üstteki toprağı sıkıştırıyor ve renk kodlu bir etiketle işaretliyor; yeniden ağaçlandırma gerektiren bölgelerde her gün iki futbol sahası büyüklüğünde bir alana yeniden dikim yapabilmesini sağlıyor.

Junglekeepers'ın Kurucu Ortağı Moshin Kazmi, “Şu an itibariyle, Amazon yağmur ormanlarının toplam alanının yüzde 20'sini kaybettik; bugün teknolojiyi kullanmadan koruma durma noktasına gelecek. Üssümüzde Yumi'ye sahip olmak, korucularımıza yeni şeyler yapmanın yollarını göstermek için harika bir yol. Operasyonlarımızı hızlandırıp genişletiyor ve misyonumuzu ilerletiyor” diye konuştu.

FANUC GENEL MÜDÜRÜ YİĞİT, BEYAZ EŞYA SANAYİ HEDEFLERİNE İLİŞKİN KONUŞTU FANUC GENEL MÜDÜRÜ YİĞİT, BEYAZ EŞYA SANAYİ HEDEFLERİNE İLİŞKİN KONUŞTU