ABB Robotik, otomatik üretim tesislerinde veri toplama, görselleştirme ve analizi kolaylaştıran yeni modüler OptiFact™ yazılım platformunu piyasaya sürdü. Platform, kullanıcıların ABB robotları dahil yüzlerce fabrika cihazından veri toplamasına, yönetmesine ve analiz etmesine, çevrim süresi ve genel ekipman verimliliği (OEE) gibi temel performans göstergelerini belirleyebilmesine olanak tanıyor. OptiFact, teşhis ve karar vermeyi hızlandırarak üretim hattının çalışma süresini daha az mühendislik çalışmasıyla artırıyor. Üretimin müşteri talebini karşılamasına da imkan sağlıyor.

ABB Robotik Başkanı Marc Segura, "Şirketler, değişen tüketici davranışları ve uzun vadeli küresel vasıflı işgücü kıtlığı karşısında operasyonlarının esnekliğini, verimliliğini ve sürdürülebilirliğini artırmaya çalışırken, sektörler genelinde üretimin dijitalleşmesinde çarpıcı bir artış görüyoruz. ABB Robotik olarak, günümüzün hızla değişen pazarında işletmelerin büyümelerini hızlandırabilmeleri için ihtiyaç duyduğu yazılım ürünleriyle bu değişime imkan sağlıyoruz." dedi.

YENİ SÜREÇLERİ HAYAL EDİN

OptiFact, ABB'nin her boyuttaki işletmenin dijital olarak etkinleştirilmiş yeni süreçleri hayal etmesine, bunları fabrika ortamında gerçekleştirmesine ve verimlilik ile esnekliği artırabilmesi için üretimi basitleştirerek operasyonları iyileştirmesine yardımcı olan kapsamlı lider dijital çözümler paketine katkıda bulunuyor. OptiFact ile fabrika operatörleri üretim hatalarının temel nedenini belirleyebiliyor, programda ayarlamalar yapıyor ve iyileştirilmiş bir robotik çözüm geliştirmek için ABB'nin RobotStudio Cloud'unu kullanabiliyor.

RobotStudio®'nun masaüstü, bulut ve AR görüntüleyici çözümleri, kullanıcıların ABB endüstriyel robotlarının yeni kurulumlarını kolayca planlayıp hayal etmelerine veya mevcut robotları yeni üretim görevlerine uyarlayabilmelerine yardımcı oluyor. Otomatik Patika Planlama gibi yenilikçi özellikleri, robotların en verimli patikaları belirlemesine ve mevcut engellerle çarpışmayı önleyebilmesine olanak tanıyor. Robotun dijital ikizi ile gerçek dünyadaki konuşlandırılması arasında yüzde 99 doğrulukla gerçek bir "ne görüyorsan onu elde edersin" kullanıcı deneyimini sunan RobotStudio, tasarım ve devreye alma süresini yüzde 50'ye kadar hızlandırıyor.

ABB'nin Öğe Seçicisi gibi uygulamaya özel yapay zeka destekli yazılım teknolojileri, robotik kurulumların gelişmiş performans, güvenlik ve kaliteyle gerçekleştirilmesini kolaylaştıran katma değerli özellikler sunuyor. Sınıfının en iyisi hareket kontrolü, tutma ve yerleştirme işlemlerinin güç gereksinimlerini yüzde 17'ye kadar azaltarak görevleri yüzde 13 oranında hızlandıryor. VSLAM teknolojisi (eşzamanlı görüntü işleme ile yerelleştirme ve haritalama), dinamik iç mekan ortamlarında doğru iç mekan navigasyonu için yapay zekadan yararlanıyor.

ZAMANDAN YÜZDE 25 TASARRUF

OptiFact, üretim süreci çevrim sürelerini ve diğer önemli performans göstergelerini toplayıp analiz ettiği, fabrika operasyonlarına yönelik benzersiz görünürlük sağlayan ve uzmanların zamanından yüzde 25'e kadar tasarruf sağlayan, yüksek düzeyde otomatikleştirilmiş bir otomotiv üretim ortamı da dahil olmak üzere çeşitli üretim tesislerine kuruldu. Sonuç olarak müşteri, operasyonlarına 580'den fazla robot kurulumunu da ekledi.

Platform aynı zamanda küçük ve orta ölçekli işletmeler için de değerini kanıtladı. Ek bir pilot uygulama, platformun 20'ye kadar robot içeren üretim hatlarındaki üretim darboğazlarını belirleme becerisini gösterdi. Müşterinin dijital ekibi, ilk temastan son teslimata kadar sadece iki ay içinde OptiFact'ı üretim ortamına entegre etti. OptiFact, devreye alındıktan sonra veri toplamayı, çevrim süresi ve Programlanabilir Mantık Denetleyicisi (PLC) alarmları gibi temel performans göstergelerinin görselleştirilmesini basitleştirdi. Tesis, OptiFact kullanılarak tespit edilen operasyonel verimsizlikleri gidererek üretim süresini yüzde 20'ye kadar da artırdı.

"TÜM PAKETLEME İŞLEMLERİNİ  ROBOTLARLA YAPACAĞIZ” "TÜM PAKETLEME İŞLEMLERİNİ ROBOTLARLA YAPACAĞIZ”

Altı ay ücretsiz erişim ABB, 20 kazananın, platformu test etmek, veri toplamak, ekipmanı izlemek ve üretim verimliliğini artırmak için müşteri desteğine erişim de dahil olmak üzere altı ay boyunca OptiFact'e ücretsiz erişim elde edeceği halka açık bir ön izleme yarışması düzenliyor.