Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’de 7 yeni organize sanayi bölgesinin (OSB) kurulmasına ilişkin kararları imzaladıklarını duyurdu. Böylece, Türkiye'nin planlı sanayi alanlarına 1087 hektarlık ilave alan eklenmiş oldu. Kacır, OSB’lerin enerji arz güvenliği, yeşil dönüşüm ve sürdürülebilirlik projeleri üzerine yoğunlaştıklarını belirtti.

Bakan Kacır Açıkladı: OSB’ler Daha Güçlü ve Kapsayıcı Olacak Bakan Kacır Açıkladı: OSB’ler Daha Güçlü ve Kapsayıcı Olacak

YENİ OSB'LER VE PLANLI SANAYİ ALANLARI

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı'nda konuşan Kacır, Kayseri Erciyes OSB, Nevşehir Avanos Kapadokya OSB, Samsun Terme Karma OSB, Aksaray Gülağaç Gülpınar OSB, Aksaray Sarıyahşi OSB, Antalya Kaş Gıda İhtisas OSB ve Denizli Çivril OSB'nin kurulum kararlarının imzalandığını açıkladı. Bu yeni OSB'lerle Türkiye'nin sanayi alanlarının büyütüleceğini ve sanayicilerin yatırım yeri taleplerinin en uygun koşullarda karşılanacağını belirtti. Hedeflerinin, ülke yüzölçümünün yüzde 1'i düzeyinde planlı sanayi alanları oluşturmak olduğunu vurgulayan Kacır, hızlı sanayileşmenin önünü açmak için kamu-özel işbirliğini içeren alternatif finansman modelleri geliştireceklerini söyledi.

ENERJİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK PROJELERİ

Sanayi alanlarını genişletirken, OSB'lerin enerji arz güvenliğini sağlamak için gerekli adımların atıldığını belirten Kacır, Afyonkarahisar Merkez II. OSB, Dinar OSB, Nevşehir OSB ve Acıgöl OSB'nin doğal gaz iletim hatlarına bağlantısının BOTAŞ tarafından sağlanacağını duyurdu. Bugüne kadar 214 OSB'ye doğal gaz götürdüklerini belirten Kacır, diğer OSB'ler için de doğal gaz altyapı çalışmalarını destekleyeceklerini söyledi. Yeşil OSB yatırımlarına öncelik verdiklerini belirten Kacır, Dünya Bankası ile 300 milyon dolar bütçeli "Türkiye OSB Projesi" kapsamında 40 OSB'nin çeşitli yeşil ve teknolojik çözümler içeren projelerine finansman desteği sağladıklarını anlattı. Bu projelerle yıllık 28 bin megavat saat enerji ve 6 milyon 600 bin metreküp su tasarrufu sağlanması, karbondioksit emisyonlarının ise 18 bin ton azaltılması hedefleniyor. Kacır, yeşil OSB'lere yönelik ayrıcalıklı politikalar üzerinde çalıştıklarını ve OSB'lerin enerji arz güvenliğini ve kaynak çeşitliliğini tesis etmiş bir ekonomiyle küresel tedarik zincirinde yerlerini sağlamlaştırmayı amaçladıklarını ifade etti.

Editör: Haber Merkezi