Haber: Murat Tanık

1. voestalpine High Performance Metal Türkiye için 2024 yılı nasıl başladı, ilk çeyrek nasıl tamamlandı? Daha çok hangi sektörlerden ne tür talepler geliyor?

Tüm dünyada sektörümüzü etkileyen _daha önceden öngördüğümüz_ bir durgunluk dönemi yaşıyoruz. Bunun etkilerini Türkiye pazarında da hissediyoruz. Ancak belirttiğim gibi daha önceden öngördüğümüz bir süreç olduğu için strateji, hedef iş planlarımızı buna göre kurguladık En çok talep gördüğümüz sektörler arasında ise otomotiv, beyaz eşya, tüketici ürünleri, inşaat ve ambalaj yer alıyor.

 2. Türkiye’de ne tür özel çözümleriniz/hizmetlerinizle öne çıkıyorsunuz? Neden voestalpine High Performance Metal ürün/çözüm/hizmetleri tercih edilmeli?

 Türkiye’de ilk ve tek çelik, ısıl işlem, desen ve PVD kaplama sağlayıcısı konumunda olan bir şirket olarak ülkemizde; Böhler, Uddeholm, Buderus Edelstahl, eifeler ve Eschmann Textures markalarıyla hizmet veriyoruz. Böhler, Uddeholm ve Buderus Edelstahl markalarımızın bize sağladığı geniş ürün gamı ve hizmetlerimiz ile her türlü talebe karşılık verebilecek kabiliyetteyiz. Özellikle yüksek teknoloji gerektiren pazar bölümlerine odaklanıyoruz ve takım çeliği, yüksek hız çeliği, özel malzemeler ve ısıl işlem, desen, PVD kaplamalar ve katmanlı üretim çözümleri gibi diğer katma değerli hizmetleri pazara sunuyoruz. Tüm bunların yanı sıra şirket olarak pazara hazır ürünler de sunuyoruz. Engineered Products adını verdiğimiz bu ürünler birinci sınıf voestalpine malzemelerinden üretilmiş, kullanıma hazır, özelleştirilmiş parçalar. İşleme, ısıl işlem ve yüksek kaliteli PVD kaplama gibi gerekli tüm üretim adımları sonucunda özel olarak hazırlanan ürünlerimiz, üretkenliği optimize etmek ve üretim verimliliğini artırma hedefi için tasarlanıyor. Özellikle yüksek basınçlı döküm, plastik enjeksiyon ve gıda işlemeye odaklanan çok çeşitli uygulamalarda son derece başarılı sonuçlar elde ederek müşterilerimize değer katıp rekabetçi olmalarına katkıda bulunuyoruz. 

3. Isıl işlem çözüm ve hizmetleriyle üreticilere sağladığınız avantajlar ve katma değerler hangileri?

Uygun ısıl işlem servisini sağlamak için en son teknolojiye sahip gelişmiş vakum fırınlarını kullanıyoruz. 1500 kg’a kadar ve 900*900*1200 ölçülerindeki malzemelere tesislerimizde ısıl işlem yapılabiliyor. Bilgisayar kontrollü ve sürekli kayıt sistemimiz sayesinde müşterilerimiz yıllar sonra bile kayıtlarımıza ulaşabiliyor. Tesislerimizde, NADCA standartlarını garanti edecek biçimde (ısıtma ± 5 oC) kalıplar için uygun ısıtma ve yüksek hızda soğutma kapasitesi bulunuyor. NADCA standartlarını garanti ederek, sürekli kayıt sistemi sayesinde ısıl işlem prosesinin tüm aşamalarını kayıt altına alarak sürdürülebilirlik ve yüksek kalite sunuyor. Bu sayede yapılan işlem ile ilgili tüm proses kayıtlarına yıllar sonra bile ulaşılabilirken, müşterilerin de ürünlerinin güncel durumuna dair online olarak anlık bilgi almasına ve bütün ısıl işlem sertifikalarına ulaşmasına da olanak sağlıyor. 

4. 3D Üretim hizmetlerinizin kapsamını, yüzey kaplama teknoloji ve hizmetlerinizi paylaşır mısınız?

voestalpine High Performance Metal A.Ş. olarak, 3D üretimi sadece yeni bir üretim yolu değil aynı zamanda yeni bir düşünce tarzı olarak görüyoruz. 3D üretim sayesinde yeni bir ürünü dijital olarak tasarlarken ve ürünü üretirken hiçbir sınır tanımıyoruz.  Yaygın olarak ‘3D-printing’ olarak bilinen 3D üretim ile daha kısa sürede ve daha önce gerçekleştirilemeyen daha az ağırlık ve şekillerde üretim yapabiliyoruz. Kaplama alanında ise voestalpine eifeler Coating uzmanları olarak oldukça iddialıyız. Ortak şirketimiz 1983 yılından bu yana sadece yüzey kaplama alanında faaliyet göstermekle kalmıyor, aynı zamanda araştırma ve geliştirme alanında da sürekli olarak yeni standartlar belirliyor.

HEDEF SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİNDE FARK YARATMAK HEDEF SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİNDE FARK YARATMAK

5.   2024 sonu hedeflerinizi paylaşır mısınız?

2024 yılı boyunca kültür modelimizin önemli prensibi olan ‘değişime yön verin’ ilkesi çerçevesinde sektörde fark yaratan teknolojilerimizle bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da öncü çalışmalar gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Özellikle de dijitalleşme konusu gündemimizin ilk sıralarında yer alıyor. Şirketimiz için verimliliği artırırken müşterilerimiz için de ek değer yaratmak hedefiyle çalışmalarımızı yürüteceğiz. Bunlara ek olarak hem IT altyapımızı güçlendirmek için yeni projeler hayata geçirmek hem de iş süreçlerimizde dijital bir kurum kültürünün geliştirilmesi adına çalışmalarımızı hızla sürdüreceğiz. Müşterilerimizin ürün ve hizmetlerimizden memnuniyetini maksimize etmek de en önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Bu kapsamda, İzmir tesisimizi tamamen modernize ederek kapasitesini artırdık ve müşterilerimize hizmet vermeye başladık.

6.   Eklemek istedikleriniz varsa lütfen belirtiniz…

Özel çeliklerin satışını yapan bir kuruluş olmanın çok ötesinde bir hizmet anlayışımız var. Bu anlayışın temelinde ise müşterilerimizin ihtiyaçlarını tek bir noktadan karşılayabildiğimiz ve “one stop shop” adını verdiğimiz çalışma modelimiz bulunuyor. Katma değerli hizmetlerin tümünü pazara tek elden sunuyoruz. Bu eksiksiz değer zinciri müşterilerimiz için üstün kaliteli ürün ve yüksek hizmet kalitesinin yanı sıra zaman ve maliyet tasarrufu yaratıyor. Satış öncesi teknik spesifikasyon süreçlerinden satış sonrası hizmetlere kadar müşterilerimizin her zaman yanında yer alıyor ve müşterilerimizin süreçlerini en verimli şekilde sürdürmelerini sağlamak için çalışıyoruz. Müşterilerimizin projelerini kendi projelerimiz gibi görüyor ve her aşamasında beraber yol aldığımız bir çözüm ortağı olarak çalışıyoruz. Yüzlerce yılı aşkın süredir var olan markalarımız ile müşterilerimize verdiğimiz güveni güçlü bağlar üzerine inşa ediyoruz. Ürünlerimizin menşei, kalite standartlarımız ve sertifikalarımız, her gün daha iyiye götürmeyi hedeflediğimiz hizmet kalitemiz, çalışanlarımız ile beraber büyümemiz, topluma karşı yüksek duyarlılığımız ve tüm paydaşlarımızla kurduğumuz etik çalışma düzeni ile güvenilir bir şirket olarak yol alıyoruz. 

Editör: Semra Çakmak