2006 yılında kurulan ve bugün tartım sistemleri, yük hücreleri, indikatör sistemleri, taşıt ve iş makinesi sistemleri üretimiyle uluslar arası arenada boy gösteren Tuna Tartı Türkiye Satış Müdürü Hakan Zorgelmez, “Sizlere sunduğumuz hizmetler ile yatırım kalitenizi en yüksek ve maliyetlerinizi en düşük seviyede tutarak; emek, zaman ve sermaye tasarrufunuzu sağlıyoruz.” diyerek, sorularımızı yanıtladı.

Hakan Bey okuyucularımız için bize kendinizi tanıtabilir misiniz?

1980 yılında İstanbul’da doğdum. Uludağ Üniversitesi Otomasyon Teknolojileri bölümünü, Ahmet Yesevi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü ve Anadolu Üniversitesi İşletme ve Yönetim bölümünü bitirdim. Profesyonel iş hayatıma özel sektörde, 2001 yılında başladım. 2019 yılında Tuna Tartı’da Satış mühendisi olarak başladığım kariyerime Bölge Müdürü olarak devam ettikten sonra, son olarak Türkiye Satış Müdürü olarak kariyerime devam etmekteyim. 

Tuna Tartı ve Elektronik Sistemler A.Ş nasıl kuruldu? Bugünlere nasıl geldi? Bizlere biraz kurumunuzun yapısından ve sektördeki konumundan bahsedebilir misiniz?

2006 yılında başladığımız bu yolculukta; tartım sistemleri, yük hücreleri, indikatör sistemleri, taşıt ve iş makinası tartım sistemleri, baskül ve kantar sistemleri gibi bir çok sektöre hitap eden sistemler üretmekteyiz. Bilgi ve deneyimimiz ile daha kaliteli, yaratıcı çözümler sunma konusunda gerekli teknik bilgi ve tecrübeye sahibiz.

Şirketiniz geniş ürün gamıyla sektörde lider bir pozisyonda bulunuyor. Bizlere ürün yelpazenizden bahsedebilir misiniz?

Kuvvet ve ağırlık ölçüm sektöründe, ülkemizde üretilmeyen teknolojik ürünleri yerli olarak ve üstün özelliklerle üreterek, hazırda yerli üretilen ürünleri de dünyadaki gelişmelere paralel olarak teknolojik yeniliklere uyarlayarak, uluslararası rekabet edebilir ürünler haline getiriyoruz. 

Her alanda kullanıma hazır kantar sistemleri üretimi yaparak, teknolojik sistemler kurmaktayız. 

Endüstriyel basküller, taşıt kantarları, dolum sistemleri, torbalama ve çarpma kantar sistemleri, dozaj ve randıman kantarları, tank tartım sistemleri Tuna Tartı teknolojileriyle üretilmektedir. 

Sizlere sunduğumuz hizmetler ile yatırım kalitenizi en yüksek ve maliyetlerinizi en düşük seviyede tutarak; emek, zaman ve sermaye tasarrufunuzu sağlıyoruz.

Ürünlerinizi rakiplerinden ayıran özelliklerinden bahsedebilir misiniz?

%100 yerli üretim yapıyoruz. Bu sayede müşterilerimiz yerli ürün teşviklerinden faydalanabiliyor. 

Ürünleriniz ağırlıklı olarak hangi sektörlerden rağbet görüyor ve bu sektörlerde hangi ürünlerinize talep daha fazla?

Çimento ve Maden sektörü için; bant kantarı, dozaj bant kantarı, Kraft dolum, bigbag dolum, taşıt kantarı ve tekerlek yıkama sistemi.

Kimya ve Plastik sektörü için; tank tartı sistem, sıvı dolum, bigbag dolum ve taşıt kantarı.

Tarım ve Gıda sektörü için; randıman kantarı, CW bantlı kontrol kantarı, taşıt kantarı.

“Smart Weight” akıllı tartım, yönetim ve izleme uygulamasından bahsedebilir misiniz?

Tuna Tartı ve Elektronik Sistemler olarak; “Smart Weight” Akıllı Tartım Yönetim ve İzleme Uygulaması ile Kantar veri seti mevcut endüstriyel ağ üzerinden gerçek zamanlı olarak toplanarak, işletme SQL veri tabanı üzerinde ve bulut platformu arşivlenecektir. Smart Weight ile SAP, ERP gibi sistemlerle paylaşarak üretim planlama, üretim takibi ve stok takibinde kullanabiliyor. Yerinde keşif yaparak durumun analizini yapıyoruz, anahtar teslim proje çözümleri sunuyoruz ve müşterilerimize doğru tartı uygulamaları ile daha güvenli ve karlı işletmeler olabilmesine destek oluyoruz.

Ürünleriniz/hizmetleriniz fabrikaların proseslerine nasıl katkılar sağlıyor?

%100 yerli üretimle bakım ve stok maliyetlerinizi minimum seviyede tutuyoruz. Doğru tartı uygulama tekniklerini kullanarak; rakiplerimizden daha hassas ölçüm yapabiliyoruz ve verimliliklerini arttırarak daha güvenli ve karlı işletme olmaları için destek oluyoruz.

Dijital loadcell kullanan taşıt kantarlarının, analog loadcell kullanımına göre avantajları nelerdir?

SİLKAR ENDAŞ ONLINE DURUM İZLEME SİSTEMİNİ TANITTI SİLKAR ENDAŞ ONLINE DURUM İZLEME SİSTEMİNİ TANITTI

Analog loadcell kullanan taşıt kantarı 60 ton kapasitede 20 kg (yasal tolerans içindedir) hassasiyetle ölçüm yapabilirken, dijital loadcell kullanan taşıt kantarı 60 ton kapasitede 1 kg hassasiyetle ölçüm yapabiliyor. Doğru tartı uygulamaları ile kayıp kaçakların önünü geçerek, yatırım maliyetleri kısa sürede geri dönebiliyor. 

Proseslerde yanlış tartı uygulamaları hangi hatalara sebep oluyor?

Doğrudan ürün kalitesini etkiler. Maliyetlerin net kontrolü sağlanamaz, hammadde tedarik planlaması zorlaşır. Karlılığı azaltır, personel daha verimsiz olur. Ürüne olan güven endeksini azaltır.