Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) açıkladığı verilere göre Türkiye genelinde konut satışları, ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,8 azalarak 80 bin 308 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 50,5 azalarak 2 bin 61 oldu. Akaryapı Yönetim Kurulu Başkanı Figen Akar, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bu rakamların; Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi koşulların, konut sektörüne yansımasını net bir şekilde ortaya koyduğunu açıklayan Akar, “Konut satışlarının azalmasının başlıca nedenleri arasında yüksek faiz oranları, enflasyon, döviz kurları, gelir dağılımındaki adaletsizlik sayılabilir. Bu faktörler hem yerli hem de yabancı alıcıların konut talebini ve alım gücünü olumsuz etkiliyor. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan rakamlar Türkiye’de konut satışının neredeyse durma noktasına geldiğini işaret ediyor.” dedi.

Albayrak Beton, Kentsel Dönüşüm Projesinin İnşaatına Başladı Albayrak Beton, Kentsel Dönüşüm Projesinin İnşaatına Başladı

SEKTÖR İÇİN ACİL ÖNLEMLER ALINMALI

Konut sektörü, Türkiye ekonomisinin lokomotifi ve istihdam kaynağı olan bir sektör olduğunu ifade eden Akar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle ipotekli konut satışlarında yüzde 63,5 gibi büyük bir düşüş yaşanması, konut kredisi faizlerinin yüksekliğini ve alıcıların finansman sorununu ortaya koyuyor. Bu sektörün canlılığını koruması hem ekonomik büyüme hem de sosyal refah açısından önemlidir. Bu nedenle konut sektörünün karşı karşıya olduğu sorunların çözümü için acil ve etkin adımlar atılması gerekmektedir.”

HER ŞEYE RAĞMEN GAYRET EDİYORUZ 

Türkiye’nin konut sektöründe hak ettiği yere gelmesi için devlet, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının ortak bir vizyon ve strateji belirlemesi ve el ele vermesi gerektiğine inandıklarını açıklayan Akar, konuşmasını şöyle tamamladı: “Biz Akaryapı olarak konut sektörünün içinde bulunduğu zorlu sürece rağmen kaliteli, konforlu ve uygun fiyatlı konutlar üretmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti vermeye devam ediyoruz. Sektördeki rekabet gücümüzü artırmak ve yeni projeler geliştirmek için çalışıyoruz.” 


 

Editör: Merve Kaya