Aydem Yenilenebilir Enerji, geçtiğimiz üç yılda yenilenebilir kaynaklardan sağladığı enerjiyi uluslararası I-REC (International Rene wable Energy Certificate) sertifikasıyla tescilleyerek, kamu kuruluşları, sanayi, tekstil, otomotiv ve bankacılık gibi geniş bir alanda üretim ve hizmet sağlayan firmalara sundu. Tüketilen enerjinin yenilenebilir kaynaklardan sağlandığının açıkça görülmesini ve belgelendirilmesini sağlayan yeşil enerji sertifikalarına yoğun ilgi giderek artıyor.

KÜTAHYALI GENÇLER PROJELERİYLE “FİKİRLERİNE SAHİP ÇIKTI” KÜTAHYALI GENÇLER PROJELERİYLE “FİKİRLERİNE SAHİP ÇIKTI”

Yenilenebilir enerji kaynaklarından üretim sağlanması dünya genelinde bir ihtiyaç olarak ön planda ve birçok şirket düşük ve sıfır karbon üretimi yaparak rekabette fark yaratmayı başarıyor.  Şirketlerin üretimini sağladıkları temiz enerjiyle yanlarında olduklarını dile getiren Aydem Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Serdar Marangoz; “Ülkemizde hidroelektrik santrallerinden kaynaklı oluşturulan I-REC sertifikalarının yaklaşık yüzde 30’unu şirket olarak sağlamanın gururunu yaşıyoruz. 2020-2023 yılları arasında ürettiğimiz temiz enerji ile 3 milyon I-REC sertifikası oluşturduk ve sektördeki lider konumumuzu güçlendirdik” dedi.

BAŞVURUDA YEŞİL FONLARA AVANTAJ

Her bir I-REC sertifikasının 1 megavatsaat (MWh) yenilenebilir enerji kaynağından üretilen elektriği temsil ettiğini belirten Serdar Marangoz sözlerine şöyle devam etti; “Aydem Yenilenebilir Enerji olarak, sürdürülebilir bir ekosistem yaratmak için yeşil enerji üretimini ve kullanımını teşvik etmeye kendimizi adamış durumdayız. Bu amaç doğrultusunda, yenilenebilir kaynaklarından elde ettiğimiz enerjiyi I-REC sertifikalarına dönüştürerek, kamu kuruluşları, sanayi, tekstil, otomotiv ve bankacılık gibi geniş bir yelpazede üretim ve hizmet sağlayan firmalara sunuyoruz. I-REC sertifikası firmalara sadece emisyon azaltımı konusunda değil; aynı zamanda finansal, pazarlama ve itibar açısından da birçok önemli avantaj sağlıyor. Şirketler böylece bankaların yeşil fonlarına başvurarak ön şartı yeşil enerji olan kredilere daha kolay ulaşabiliyor. Ayrıca ihracatçılar, bu sertifikalar sayesinde ihraç edecekleri ürünlere uygulanan karbon salınım vergi muafiyetinden veya indiriminden yararlanabiliyor. I-REC sertifikaları ile kamu kuruluşlarını ve şirketleri temiz enerji kullanımına teşvik ederek ülkemiz sürdürülebilirliğine, ekonomisine katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz.”