Deka Elektronik Türkiye’nin en önemli elektronik firmalarından biri olma vizyonu doğrultusunda kendisini geleceğe taşıyacak yatırımları hayata geçiriyor. En son teknoloji elektronik üretim hat yatırımları ile makine parkurunu son iki yılda yenileyen şirket, ana uzmanlık alanı olan ev elektroniği çözümlerinin yanı sıra otomotiv elektroniğinde de 2023 yılında ciddi bir büyüme gerçekleştirdi.

AR-GE MERKEZİ YATIRIMLARI DEVAM EDİYOR

"Ar-Ge merkezi olma stratejisi doğrultusunda 2023 yılında Ar-Ge yatırımlarımızı ciddi şekilde artırmaya devam ettik. Ar-Ge personel yatırımının yanı sıra, elektronik devre tasarım programları, proje yönetim programları ve laboratuvar test cihazları anlamında ciddi yatırımlar gerçekleştirerek Ar-Ge merkezi olma vizyonumuza çok yaklaştık." diyen DEKA Elektronik Genel Müdür Yardımcısı Oktay Nak, sanayideki yetişmiş insan kaynağına yaptıkları yatırımları şu şekilde anlattı:

"Üniversitelerle iş birliği çalışmalarına önem veren firmamız özellikle kendisine komşu sayılabilecek İstanbul Kültür Üniversitesi, Arel Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa ile üniversite ve sanayi iş birliği protokolü imzalayarak yeni mühendis adaylarının sanayiyi tanımaları adına ciddi çalışmalar yapmaya başlamıştır. Yılda 20’ye yakın mühendis adayına staj imkanı sağlayacak noktaya gelmiştir. Bunun dışında part-time çalışma modelini başlatmış ve mühendis adaylarına ciddi fırsatlar sunmaya başlamıştır.  Yine 2023 yılında çalışan gelişimi için onları destekleyecek ve teşvik edecek Yüksek Lisans ve Doktora teşvik programını devreye almıştır."

YENİ TESİSİNDE DİJİTALLEŞMEYİ MERKEZE ALIYOR

2024 dönemi için hedefleri ve yeni yatırım planlarına yönelik de açıklamalarda bulunan Oktay Nak, yeni projesine ilişkin şunları söyledi:

Metal İşleme Sektöründe Rulman Kullanımı ve Seçimi Önemli Metal İşleme Sektöründe Rulman Kullanımı ve Seçimi Önemli

"Şirketimizin en önemli yatırımı İstanbul Hadımköy’de inşaatı devam eden ve 25 bin metrekare kapalı alana sahip olacak, DEKA Kampüs adını verdiğimiz yeni üretim tesisidir. 2024 yılında yeni üretim tesis binamızın tamamlanmasını ve faaliyete geçmesini planlıyoruz. Yeni üretim tesisi ile firmanın kapasitesi şu anki kapasitesine göre yüzde 100 artacaktır. Üretimde elde ettiğimiz dataları ERP alt yapımızda doğrudan kullanmaya başlayacak bir alt yapı kurmak ve dijitalleşmeyi daha yoğun kullanmak hedeflerimiz arasında. Yeni tesisimizle birlikte beyaz eşya, küçük ev aletleri, endüstriye elektronik ve otomotiv elektroniğinin yanı sıra savunma sanayi elektroniği alanında da büyümeyi planlıyoruz. "

Editör: Ayşete Yavaş