Geleceğin akıllı fabrikalarını inşa eden teknolojileriyle dijital dönüşüme çözüm ortaklığı yapan Mitsubishi Electric, sektör temsilcileriyle bir araya gelmeyi sürdürüyor.

Firma, son olarak “Geleceği şekillendiren KOBİ’ler; tehdit ve fırsatlar” temasıyla İzmir Ticaret Odası’nda Türkiye Bilişim Derneği (TBD) ve Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) ortaklığıyla düzenlenen 3. İzmir KOBİ’ler ve Bilişim Kongresi’ne katıldı.

"KÜRESEL REKABET YARIŞINDA DİJİTALLEŞME KOZUNU KULLANMALILAR"

Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Birim Müdürü Tolga Bizel, etkinlik kapsamında "Rekabetçi Dijital Kobiler" oturumunda konuşmacı olarak yer aldı.

Küreselleşme ile ortaya çıkan yeni rekabet düzeninde dijitalleşmenin KOBİ’ler için birçok avantaj sunduğunu vurgulayan Bizel, "Günümüzün rekabet dünyasında KOBİ’lerin varlığını sürdürebilmesi için dijitalleşmesi şart. Dijitalleşme, küresel rekabet avantajı sağladığı kadar iş sürekliliği konusunda da ne kadar belirleyici olduğunu pandemi sürecinde kanıtladı. Ülke ekonomisine ve istihdama önemli katkı sağlayan KOBİ’lerin Sanayi 4.0’a hızlı bir şekilde uyum sağlaması hem üretim kabiliyetlerini artırıyor hem de proseslerini optimize ederek verimli bir süreç yönetimi sağlıyor. Dijital teknolojiler, KOBİ’ler için uçtan uça izlenebilirlik sunmakla kalmıyor; mobil çağda uzaktan kontrol imkânı veriyor. Tüm bu parametreler ise KOBİ’leri yerel pazardan küresel arenaya taşıyor." değerlendirmesinde bulundu.

AKILLI FABRİKA UYGULAMALARI İLE ENERJİ MALİYETLERİ NASIL DÜŞER? AKILLI FABRİKA UYGULAMALARI İLE ENERJİ MALİYETLERİ NASIL DÜŞER?

"EKİPMAN DURUŞ SÜRESİNİ AZALTIYOR, VERİMLİLİĞİN ARTMASINI SAĞLIYORUZ"

İleri teknolojiye sahip ürün ve çözümleriyle KOBİ’lere geleceğin dijital fabrikalarını bugünden kurma olanağı sağladıklarını bildiren Bizel, bu kapsamda e-F@ctory, MAISART, MELFA ASSISTA kolaboratif robotları, dijital ikiz uygulamaları gibi geliştirdikleri dijital teknolojilerle akıllı fabrika yatırımı yapmayı amaçlayan KOBİ’lerin yanında yer almaya devam edeceklerini söyledi.

Bizel, bu çerçevede geliştirdikleri dijital teknolojileri şu şekilde özetledi:

"Sanayi 4.0’a yanıt olarak geliştirdiğimiz, üretim hattındaki tüm makine ve sistemlerin internet üzerinden haberleşmesini sağlayan inovatif e-F@ctory konseptimiz; üretimde çok yüksek hız, maliyet tasarrufu, kalite ve verimlilik artışı sağlıyor. Makine öğrenmesi algoritmasını kullanan ‘MAISART’ teknolojimizle yapay zeka tabanlı fabrikalarda ve tesislerde ekipman duruş süresini azaltıyor ve verimliliğin artmasını sağlıyoruz. MELFA ASSISTA kolaboratif robotlarımız ile insan iş gücünü asiste ediyor ve bu sayede de işletmelerin üretim kapasitesini artırıyoruz. Dijital ikiz uygulamamız ise gerçek üretim hattına müdahale edilmeden üretime esneklik ve verim katıyor. Mitsubishi Electric olarak geliştirdiğimiz dijital teknolojilerle akıllı fabrika yatırımı yapmak isteyen KOBİ’lerin yanında yer almayı sürdüreceğiz."