ABB Robotik, işletmeleri güçlendirmek, geliştirmek ve geleceğe hazır hale getirmek için daha hızlı, daha hassas ve daha sürdürülebilir akıllı otomasyon platformu olan OmniCore™'u piyasaya sürdü. 

Yeni nesil robot teknolojisine yapılan 170 milyon dolardan fazla yatırımın sonucu olan OmniCore platformu, en gelişmiş teknolojileri ve otonom robotik uygulamaları oluşturmak için yapay zeka, sensör, bulut ve uç bilişim sistemlerinin tam entegrasyonunu sağlayacak modüler ve geleceğe yönelik kontrol mimarisine sahip.

BENZERSİZ TEK BİR KONTROL MİMARİSİ

ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu İş Alanı Başkanı Sami Atiya şunları söyledi: "Müşterilerimiz için otomasyon stratejik bir gerekliliktir; zira onlar iş gücü kıtlığı, belirsizlik ve daha sürdürülebilir çalışma ihtiyacı gibi küresel mega trendlere yanıt olarak daha fazla esneklik, kolaylık ve verimlilik arayışındadırlar. Gelişmiş mekatronik, yapay zeka ve görüntü işleme sistemleri geliştirmemiz sayesinde robotlarımız her zamankinden daha erişilebilir, daha yetenekli, daha esnek ve daha mobil hale geldi. Ancak giderek daha fazla yerde daha fazla görev üstlenmek için bizimle ve birbirleriyle sorunsuz bir şekilde birlikte çalışmaları gerekiyor. Bu nedenle robotik alanındaki 50 yıllık geçmişimizde yeni bir dönüm noktası olan OmniCore'u piyasaya sürüyoruz; benzersiz, tek bir kontrol mimarisi, tek platform ve lider donanım ile yazılım serimizi bütünleştiren tek dil."

Omni Core Platform Hero

OmniCore'un sınıfında lider hareket performansı, birden fazla robotun saniyede 1.600 mm'ye varan yüksek hızlarda çalışmasıyla 0,6 mm'den daha düşük bir düzeyde robot patika doğruluğu sağlıyor. Bu, ark kaynağı, cep telefonu ekranı montajı, yapıştırma ve lazer kesim gibi hassas alanlarda yeni otomasyon fırsatlarının önünü açıyor. Genel olarak OmniCore, robotların önceki ABB kontrol ünitesine kıyasla yüzde 25'e kadar daha hızlı çalışmasına ve yüzde 20'ye kadar daha az enerji tüketmesine olanak tanıyor.

KÜRESEL OTOMOTİV ZİNCİRİNİN OTOMASYON İHTİYACI KÜRESEL OTOMOTİV ZİNCİRİNİN OTOMASYON İHTİYACI

OmniCore, akla gelebilecek hemen hemen her türlü uygulamayı oluşturmak için geniş bir fonksiyon yelpazesi sunan, ölçeklenebilir, modüler bir kontrol mimarisi üzerine inşa edilmiş; bu da onu biyoteknoloji ile inşaat gibi mevcut ve yeni segmentlerde otomasyonu benimseyen işletmeler için uygun hale getiriyor. 1.000'den fazla donanım ve yazılım özelliği sayesinde müşteriler operasyonları kolayca tasarlayabilir, çalıştırabilir, bakımını yapabilir ve optimize edebilir. Bu, ABB'nin Absolute Accuracy ve PickMaster® Twin gibi yazılım özelliklerinin yanı sıra harici eksen ve görüntü işleme sistemlerinden fieldbus'lara kadar uzanan donanım seçenekleriyle sağlanıyor.

OTOMOTİV ÜRETİCİLERİNE MÜJDE

ABB Robotik Bölüm Başkanı Marc Segura, "OmniCore'un farkı, hareketi, sensörleri ve uygulama ekipmanlarını tek bir bütünsel birleşik sistemde yönetebilme yeteneğidir. OmniCore, tek bir kontrol platformu altında herhangi bir kombinasyonla ABB Robotik donanım ve yazılım portföyünün tamamının kapısını açarak, değer yaratmaya yönelik sonsuz olanaklar ve daha fazla yol sunuyor. Örneğin OmniCore, otomotiv üreticilerinin üretim hızını artırmasına olanak tanıyarak muazzam bir rekabet avantajı sunuyor ve pres besleme üretimini dakikada 12 vuruştan 15 vuruşa çıkararak saatte 900 parça üretmeye olanak tanıyor. Robotik alanında 50. yıl dönümümüzü kutlarken, OmniCore'un daha birçok sektör atılımı için potansiyel sunduğuna ve tüm sektörlerdeki müşterilerimize önümüzdeki zorlukların üstesinden gelme gücü verdiğine inanıyoruz. " dedi.

OmniCore, ABB Robotik'in 1974'te dünyanın ilk mikroişlemci kontrollü robotu, 1998'de RobotStudio® yazılımının piyasaya sürülmesi ve 2024'te Sevensense'in satın alınmasıyla sektör lideri yapay zeka tabanlı navigasyon teknolojisini mobil robotlarına aktarmasıyla başlayan, 50 yıllık inovasyonundaki en son gelişme.

Editör: Ayşete Yavaş