Konut ve ticari binalarda, geleneksel kazan sistemi kullanımı doğal gaz sarfiyatını yüzde 13 yükseltiyor. Eski nesil yer tipi doğal gaz kazanlarında, yoğuşma sistemi bulunmadığı için tüketici bu durumdan olumsuz etkilenebiliyor. Konut ve ticari binaları, yeni nesil kazan sistemleri ile ısıtılmak doğal gaz sarfiyatını yüzde 13 düşürüyor.  Dolayısıyla yeni nesil yoğuşmalı kazanlar daha tasarruflu oluşları ile dikkatleri üzerine çekiyor.

 
 Yeni nesil duvar tipi yoğuşmalı kazan sistemlerinin, geleneksel yer tipi kazan sistemlerinden çok daha tasarruflu olduğuna dikkat çeken Üçay Mühendislik Teknik Hizmetler Koordinatörü Halil Büyükbaş; “Eski nesil yer tipi doğalgazlı kazanlarda, sistem tekdüze kapasitede çalıştığı için yanma kapasitesi o anki ısı ihtiyacına göre ayarlanamıyor ve sistemin yakıt tüketimini artıyor. Yeni nesil duvar tipi yoğuşmalı kazan sistemlerinde ise yoğuşma teknolojisi sayesinde yakıt sarfiyatı, yüzde 13 daha tasarruflu oluyor. Yüzde 20 olan modülasyon oranı sayesinde kazanın yanma kapasitesi o anki ısı ihtiyacına göre otomatik olarak ayarlanabiliyor.” dedi

İŞLETME MALİYETLERİNDE YÜZDE 80 TASARRUF


Yeni nesil duvar tipi yoğuşmalı kazan sistemlerinin sadece yakıt sarfiyatını düşürmediğini ve işletme maliyetlerinde yüzde 80 tasarruf sağladığına dikkat çeken Büyükbaş; “Sistemi açma ve kapama işlemi için kazan dairesi personellerine ihtiyaç duyulmuyor. Hatta kazan, otomasyon sistemleri ile uzaktan ve ihtiyaca uygun olarak yönetilebiliyor. Yanma, dış hava sensörü vasıtasıyla hassas olarak kontrol edilebildiği için sistem ihtiyaca cevap veriyor ve yakıt kaybı çok az oluyor.” diye konuştu

İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜNDE KROMAŞ: "YÜZEY İŞLEMDE LİDER MARKA" İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜNDE KROMAŞ: "YÜZEY İŞLEMDE LİDER MARKA"

Üçay Mühendislik Teknik Hizmetler Koordinatörü Halil Büyükbaş
Doğalgazlı kazan sistemlerinde verimlilik için ana unsurun, sistem bütünlüğü olduğuna değinen Büyükbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu bütünlük, tüm sistemin entegre bir şekilde ve doğru projelendirilmesiyle sağlanabilir. Doğru projelendirilmeyen bir sistemde yüksek verim sağlamak mümkün değildir.”