Almanya, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kore, İtalya,  Avusturya ve Çin’den yüzlerce katılımcıyı ağırlayacak Yapı FuarıTurkeybuild İstanbul, 17-20 Nisan 2024 tarihlerinde gerçekleşecek etkinliklerle yapı sektörüne yön verecek. 
Bu yıl 46. kez kapılarını açacak Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, 17-20 Nisan 2024 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. Mimarlık, tasarımda inovatif yaklaşımlar ve yapay zeka, sürdürülebilirlik ve yapı malzemeleri konularında uzman isimler rehberliğinde gerçekleşecek oturum ve etkinliklerle yapı sektörüne rehber olacak fuara, 10.000’den fazla uluslararası  ziyaretçi bekleniyor.

İtalya, Rusya, Avusturya, Almanya, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden katılımcıları ağırlayacak olan Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul 2024’a yoğun ilgi devam ediyor.  Bu yıl da %50 devlet teşviği ile desteklenen fuarın stantlarının satışı aylar önce tamamlanmasına rağmen talepler devam ediyor. Bölgedeki en etkili iş platformu olmasının yanı sıra, Türk yapı sektörünün en uzun süredir düzenlenen fuarı olma niteliğini de taşıyan Turkeybuild İstanbul, 60’tan fazla ülkeden 400’ün üzerinde VIP satın almacıya da ev sahipliği yapacak. 

Dünyadaki beş büyük yapı fuarından biri olan ve yeni iş birliklerinin kurulmasında büyük role sahip Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul 2024 ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Yapı Fuarı Direktörü Banu Keskin, “2024 yılında inşaat sektöründe beklenen yüzde 4,5-5,0 aralığında muhtemel büyümede fuarları, ekonominin canlılığını koruması ve iş birliklerin devamı için kritik öneme sahip görüyoruz. Stantların tamamı satıldı, fuara yoğun ilgi var. Geçtiğimiz yıl 600 milyon euroluk iş hacmi gerçekleştirdiğimiz Yapı Fuarı’nda bu yıl 700 milyon Euro’luk bir iş hacmi hedefliyoruz” dedi.

46. yılını deviren Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’da sektöre yol gösterici bir etkinlik programı hazırladıklarını da açıklayan Yapı Fuarı Direktörü Banu Keskin, “Sektör önderleri tecrübeleriyle yeni fırsatları, sektörün gittiği yönü anlatırken, girişimcilerimiz yapı sektörünün geleceğine dair yeni iş modellerini, ürünlerini ve fikirlerini bizlere sunacak. Örneğin; inşaat sektöründe teknoloji ve inovasyonun dönüştürücü etkisi masaya yatırılarak tasarımın evrimi irdelenecek, teknoloji ve yapay zeka ile ilgili yenilikler ele alınacak” şeklinde konuştu.

HER GÜN FARKLI TEMA İLE ETKİNLİKLER GERÇEKLEŞECEK

Almanya, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kore, İtalya, Avusturya ve Çin’den yüzlerce katılımcıyı ağırlayacak. Rusya, Polonya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin pavilyon olarak katıldığı Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul 2024’te her gün farklı bir tema ele alınacak.

17 Nisan Çarşamba - “Kutunun Dışında” teması ile inşaat sektörüne dair sıra dışı fikirler, uygulamalar ve yenilikçi malzemeler gündeme taşınacak. “Dönüşümün Yeni Kodu: Ezber Bozan İş Birlikleri” başlığı altında yapı malzemeleri alanında son teknolojik yenilikler ve gelişmeler ele alınacak. 

18 Nisan Perşembe- “Tasarla Türet, Yapay Zeka ile Üret!” teması ile tasarımın evrimi, teknoloji ve yapay zeka ile ilgili yenilikler ele alınacak. Ziyaretçilere yapay zeka destekli mimarlık tanıtılarak, inovasyon ve teknolojinin inşaat sektöründeki dönüştürücü etkisini keşfetme fırsatı sunulacak. 

19 Nisan Cuma- “Yeşilin Ötesinde” oturumu ile çevresel etki odaklı tasarım ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri değerlendirilirken, yeşilin ötesindeki konular arasında çevre dostu uygulamalar, topluma duyarlı projeler, karbon nötr yapılar, net sıfır hedefli uygulamalar, karbon ayak izini azaltan malzemeler ve sürdürülebilir mimari çözümler gündeme gelecek. 

"Öncelikli Hedefimiz Kullanıcıların İhtiyaçlarını ve Yaşam Tarzlarını Anlamak" "Öncelikli Hedefimiz Kullanıcıların İhtiyaçlarını ve Yaşam Tarzlarını Anlamak"

20 Nisan Cumartesi- Mimari İletişimin DNA’sı söyleşilerinde yapı sektöründe iletişim ve pazarlama alanlarına odaklanılarak, sosyal medyada mimarlara ulaşmanın kodları, yeni dünya düzeninde işverenlerle kontakt kurmanın ipuçları ve piyasadaki rekabet stratejileri gibi dikkat çeken başlıklar ele alınacak.

YAPI MASTER CLASS, YAPI TECH GARAGE VE ALTIN MIKNATIS "STANT TASARIMI ÖDÜLLERİ"

Hem yerel hem de yabancı katılımcıları bir araya getiren önemli bir uluslararası platform görevi görerek ziyaretçilerini cezbeden Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul 2024’te, Yapı Master Class ile mimarlar eşliğinde etkileşimli bir fuar deneyimi sunulacak. Yapı Master Class’a kayıt yaptıran ziyaretçiler, moderatörler ile fuar alanı içinde farklı ürün gruplarından katılımcı stantlarına ziyaret ederek günün teması ile ilgili sohbetlere katılacabilecek. Ziyaretçiler, etkinlik konukları olacak usta mimar ve mühendisler ile doğrudan bağlantı kurma imkânına sahip olarak deneyimlerinden faydalanabilecekler. Yapı Tech Garage'da ise yeni girişimciler inovatif ürünlerini sergileme fırsatı bulacaklar. Fuar kapsamında Altın Mıknatıs "Stant Tasarımı Ödülleri" ile markalar ve ürünlerini sürdürülebilir ve yenilikçi bir şekilde tanıtan katılımcılar da ödüllendirilecek.

YAPI FUARI- TURKEYBUİLD İSTANBUL 2024'E ÖZEL İSKELE-KALIP SALONU!

Fuarda bu yıl, katılımcı firmaların etkileşimini artırmak için İKSD ve ICA Build Fuarcılık A.Ş. iş birliğiyle, İskele Kalıp firmalarına özel bir salon oluşturuluyor. İskele-Kalıp Sanayicileri Derneği üye firmalarının da yer alacağı bu özel salonda, katılımcılar ürünlerini sergileme ve yeni iş bağlantıları kurma fırsatı bulacak.
 

Editör: Merve Kaya