Balkanlar, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan bölgedeki en büyük, dünyada ise beş büyük yapı fuarından biri olma özelliğini taşıyan fuar; %50 devlet desteği ile 46 yıllık temelini daha da sağlamlaştırıyor. Sektördeki güncel konuların ve geleceğe dair yenilikçi vizyonların konuşulduğu fuarda; mimarlık, teknoloji, sürdürülebilirlik ve yapı malzemeleri konularında derinlemesine bilgiye sahip olan isimler rehberliğinde şekillenen oturumlarla yapı dünyasına ışık tutuyor.

 
Hem yerel hem de yabancı katılımcıları bir araya getiren önemli bir uluslararası platform görevi gören bu fuar, ziyaretçilerini cezbediyor. Aynı zamanda yeni iş birliklerinin kurulmasında da önemli bir rol oynuyor. Almanya, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kore, İtalya, Rusya, Avusturya ve Çin’den yüzlerce katılımcıyı ağırlayacak olan fuar bu yıl %50 devlet teşviği ile destekleniyor. Bölgedeki en etkili iş platformu olmasının yanı sıra, Türk yapı sektörünün en uzun süredir düzenlenen fuarı olma niteliğini de taşıyan Turkeybuild İstanbul, 60’tan fazla ülkeden 400’ün üzerinde VIP satın almacıya da ev sahipliği yapacak.

Gayrimenkul Sektörü Durgunluğunu Ticari Binalar Aşacak Gayrimenkul Sektörü Durgunluğunu Ticari Binalar Aşacak

Turkeybuild İstanbul 2024: İnovasyon ve İş Birliği Dolu Bir Etkinlik Programı

Fuar

Her gün farklı bir temanın ele alınacağı fuarın ilk gününde, “Kutunun Dışında” buluşmalarıyla, İnşaat sektöründe sıra dışı fikirleri ve yenilikçi malzemeleri gündeme taşıyarak iş birlikleri ve sektörde güçlü bağlantılar kurmayı amaçlıyor.

18 Nisan Perşembe- Tasarla Türet, Yapay Zeka ile Üret! teması ile İnşaat sektörünün geleceğine yön verecek olan önemli konulara odaklanılacak. Tasarımın evrimi, teknoloji ve yapay zeka ile ilgili yenilikler ele alınırken ve ziyaretçilere inovasyon ve teknolojinin inşaat sektöründeki dönüştürücü etkisini keşfetme fırsatı sunulacak.


19 Nisan Cuma- Yeşilin Ötesinde oturumu ile sektörde sürdürülebilirliğin önemine vurgu yapılacak. Çevresel etki odaklı tasarım ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri değerlendirilirken, yeşilin ötesindeki konular arasında çevre dostu uygulamalar, topluma duyarlı projeler, net sıfır hedefli uygulamalar, karbon ayak izini azaltan malzemeler ve sürdürülebilir mimari çözümler gündeme gelecek. Ziyaretçiler, yeşil yaklaşımların ötesinde, sektörde nasıl pozitif bir etki yaratılacağını keşfetme şansına sahip olacak.


20 Nisan Cumartesi- Mimari İletişimin DNA’sı söyleşilerinde yapı sektöründe iletişim ve pazarlama dünyası mercek altına alınırken, sosyal medyada mimarlara ulaşmanın kodları, yeni dünya düzeninde işverenlerle kontak kurmanın ipuçları ve piyasadaki rekabet ortamında hayatta kalmak için stratejiler gibi dikkat çeken başlıklar ele alınacak.


Ayrıca fuar kapsamında Altın Mıknatıs "Stant Tasarımı Ödülleri" ile markalar ve ürünlerini sürdürülebilir ve yenilikçi bir şekilde tanıtan katılımcılar ödüllendirilecek. Yapı Master Class ile mimarlar eşliğinde etkileşimli bir fuar deneyimi sunulacak ve Yapı Tech Garage'da yeni girişimciler inovatif ürünlerini sergileme fırsatı bulacaklar.


İKSD İş birliğiyle Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul 2024'te Özel İskele-Kalıp Salonu!


İKSD ve ICA Build Fuarcılık A.Ş. iş birliğiyle, bu yılki Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul 2024 fuarında İskele Kalıp firmalarına özel bir salon oluşturuluyor. ICA Build Fuarcılık A.Ş. ve İKSD arasında yapılan bu iş birliği anlaşması ile fuara katılan firmaların daha fazla etkileşim yaratması amaçlanıyor. İskele-Kalıp Sanayicileri Derneği üye firmalarının da yer alacağı bu özel salon ile katılımcılar ürünlerini sergileme ve yeni iş bağlantıları kurma fırsatı bulacak.

Adsız Tasarım (6)-1Yapı Fuarı Direktörü Banu Keskin, “Ekonominin canlılığını koruması ve    iş birliklerin sürdürülebilirliği için fuarlar kritik başarı faktörü. Bu durumu desteklemek adına 46. yılı deviren Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’a oldukça verimli ve yol gösterici bir etkinlik programı hazırladık. Sektör önderleri tecrübeleriyle yeni fırsatları, sektörün gittiği yönü anlatırken, girişimcilerimiz yapı sektörünün geleceğine dair yeni iş modellerini, ürünlerini ve fikirlerini bizlere sunacak. İnşaat sektörü son dört çeyrekte genel ekonominin üzerinde bir büyüme gösterdi. Bu büyümenin uzunsüreli daralmanın ardından, baz etkisiyle de desteklendiğini gözlemliyoruz. 2024 yılında genel ekonomide yüzde 4,0 büyüme hedefi belirlenmişken, inşaat sektöründe ise kendi dinamikleriyle birlikte bu büyümenin yüzde 4,5-5,0 aralığında olması muhtemel görünmektedir. Ancak, bu büyümeyi sınırlayacak bazı unsurlar da mevcut. Öncelikle, sıkı para politikası ve yüksek faizlerin 2024 yılının son çeyreğine kadar devam etmesi beklenmektedir. İkinci olarak, kamu bütçesinde deprem bölgesi dışındaki yatırımlarda sınırlı büyüme hedeflenmektedir. Tabii inşaat sektörünün kendi dinamiklerinden kaynaklı olarak da büyümeyi destekleyecek unsurlar da söz konusu.

Editör: Merve Kaya