Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Birim Müdürü Tolga Bizel, son olarak İstanbul Gedik Üniversitesi tarafından düzenlenen Career Goals'22 etkinliğinde geleceğin dünyasında rol alacak gençlerle bir araya geldi. 

Bizel, etkinlik kapsamında gençlere dijital dönüşümün oluşturduğu etkileri, teknolojik süreçleri ve bu alandaki deneyimlerini aktardı.

"DİJİTALLEŞMENİN SINIRSIZLIĞI İLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

Etkinlikte yaptığı sunumda, her endüstri evresini tetikleyen temel faktörlerin farklı olduğuna dikkat çeken Bizel, "Buharlı üretimden yapay zeka destekli üretime uzanan süreçte birçok aşamayı geride bıraktık. Artık dijitalleşmenin sınırları ile değil sınırsızlığı ile karşı karşıyayız. Bugün, günlük hayatımızı ve fabrikaları dijital dönüşümünün etkilerinden ayrı tutmamız mümkün olmuyor." dedi.

Hayatın dijital bir ikizinin olduğu gerçeğinin kabul edilmesi gerektiğini, söz konusu vizyon çerçevesinde Sanayi 4.0'ın dinamiğinin yakalanması gerektiğini ifade eden Bizel, "Yüz ifademiz, kalp atış hızımız ya da vücut sıcaklığımızdan ne istediğimizi anlayan teknolojilerle fabrikada kişiselleştirilebilir hizmetler için esnekleşen üretim hatlarına kadar her alanda bu dinamikler geçerli. Bu noktada, ancak yapay zeka ve dijital alt yapıların ulaşabileceği sınırsız hızı yakalayanlar geleceğin oyun kurucuları arasında yer alabilirler." ifadelerini kullandı.

GELECEĞİN FABRİKALARINI BUGÜNDEN İNŞA ETMEK

Etkinlikte ayrıca, Mitsubishi Electric’in geleceğin fabrikalarını bugünden inşa etmeyi mümkün kılan teknolojilerine de değinen Bizel, bu teknolojilerle ilgili şu bilgileri verdi: 

"Sanayi 4.0’a yanıt olarak geliştirdiğimiz e-F@ctory konseptimiz, üretimi dijitalleşmek üzerine kurgulandı. Fabrikaların üretim, bakım, IT ve yönetim kısımlarını birbirleriyle anlaşabilir hale getiren bu konseptimiz, üretim hattındaki tüm makine ve sistemlerin internet üzerinden haberleşmesini sağlayarak fabrikaları dijital dönüşüme entegre ediyor. Bu konsept aynı zamanda dijital bir simülasyon programı da sunuyor. Üretim hattının dijital ikizinde gerçekte yapılmak istenen üretim sadece parametre değiştirilerek simüle edilebiliyor; hedeflenen üretim ve ne kadar verimle çalışılacağı fiziksel olarak üretime başlamadan görülebiliyor. MAISART adını verdiğimiz yapay zeka teknolojimiz ise fabrikanın içindeki katmanların arasına entegre ediliyor, zorlu ve komplike üretim süreçlerinde hiçbir aşama bozulmadan üretimin devam edebilmesi ve insan gözünün algılayamayacağı birçok gerçekliği algılayabilmesi sağlanıyor. Dijital sanayi ekosisteminde bir diğer teknolojimiz ise iş birlikçi ve yapay zeka destekli robotlarımız. İnsan ve robot etkileşimi üzerine geliştirilen MELFA ASSISTA robotlarımız, insan iş gücünü asiste ederek hibrit bir çalışma ortamı yaratıyor."

ATLAS COPCO AKILLI FABRİKA DÖNÜŞÜMÜNÜ HIZLANDIRACAK ATLAS COPCO AKILLI FABRİKA DÖNÜŞÜMÜNÜ HIZLANDIRACAK