Dünyanın ve Türkiye’nin gündemi olan yenilenebilir enerji kaynaklarına hem bireysel hem de işletme bazlı talepler istikrarlı bir biçimde artış gösteriyor. Kendi elektriğini üretmek isteyen kullanıcılar için yapay zekâ destekli özel bir yazılım ile ihtiyaç duydukları ev tipi rüzgâr türbinine online bir şekilde ulaşım sağlayabilecekler.  Çolak Holding online rüzgâr türbini satış platformu açıldı.  Bireysel kullanıcılar, elektrik tüketimlerine yönelik hesaplamaları platform üzerinden yaparak, bulundukları konumda rüzgâr verilerine göre ihtiyaç duydukları ev tipi çözümünü yapay zekâ desteğiyle belirleyerek ihtiyaca yönelik çözüme online olarak ulaşım sağlaya bilecekler.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansının (IRENA) verileri, Türkiye’nin yenilenebilir kurulu gücü bakımından Avrupa’da beşinci dünyada ise 11. ülke olduğunu gösterdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı hedefleri doğrultusunda, Türkiye’nin kurulu rüzgâr enerjisi gücünün 2024 sonunda 30 bin megavata, 2025’te ise 35 bin megavata çıkacağını işaret etti. 2024 yılının başında ise elektrik üretiminde rüzgâr enerji santralinin payı yaklaşık %28 olurken, rüzgârdan elektrik üretimi ise son 8 yılın en yüksek oranlarına ulaştı. Temiz teknolojilere ve yeşil enerjiye yönelik olarak tüketici talebinin son dönemde güçlenerek arttığını belirten Çolak Holding SoyutWind CEO’su Dr. Ali Çolak; “Enerji maliyetlerindeki artış, öözellikle rüzgâr alan bölgelerde ikamet eden kullanıcıları alternatiflere, özellikle de ev tipi rüzgâr türbinlerine yönlendiriyor. 1 megavata kadar direct-drive türbinlerin Türkiye ve bölgedeki ilk ve tek üreticisi konumundaki SoyutWind olarak, farklı kapasitelerdeki rüzgâr türbinlerinin erişilebilirliğini artırmak için önemli bir adım attık. Dünyada ilk kez bir rüzgâr türbini üreticisi, yapay zekâ destekli yazılım geliştirerek, %100 yerli üretim ev tipi rüzgâr türbinlerinin online olarak satışa sunulduğu bir e-ticaret sitesi kurdu. SoyutWind.com adresinden erişilebilen internet sitesinde kullanıcılar, elektrik tüketimlerini hesaplayabiliyor. Kurulum planladıkları adresteki rüzgâr verilerine göre 1 kilovat ila 50 kilovat arası rüzgâr türbinlerinden hangisini satın almaları gerektiği konusunda danışmanlık alabiliyor" dedi.

Çatı GES ve Arazi GES Kurulu Gücünde  Önemli Başarı Çatı GES ve Arazi GES Kurulu Gücünde Önemli Başarı

Çolak; “Bu girişim, Türkiye'nin ilk rüzgâr türbini üreticisi olan SoyutWind imzasını taşıdığı için gururluyuz. İlerleyen süreçte yapay zekâ yazılımını geliştirmeye devam edeceğiz. Proje geliştirme, mühendislik ve tasarım sayesinde çağın ötesine geçmeye çalışıyoruz. SoyutWind'in çatı kuruluşu Çolak Holding, cleantech olarak anılan temiz teknolojilere, sürdürülebilir yaşama ve girişim sermayesi finansman modeline Bordo Capital, SoyutWind, SoyutWind Mill ve Soyut Karavan markalarıyla aktif olarak katkıda bulunuyor. ‘Temiz teknoloji temiz toplum’ odaklı sosyal sorumluluk yaklaşımıyla hareket eden ve sürdürülebilir refahın temiz enerjiyle sağlanabileceğine inanan SoyutWind olarak, Türkiye ve bölgede öncü girişimlerimizle yeşil dönüşüme katkıda bulunmayı sürdüreceğiz.”

Editör: Semra Çakmak