Mall Of Robotics Yönetim Kurulu Başkanı Emre Evirgen, yapay zeka ve robotik dönüşüme ilişkin değerlendirmede bulundu.

Robotların çok yakın zamanda marketlerdeki, restoranlardaki veya farklı işletmelerdeki mavi yakalı çalışanların yerlerini alacağından bahseden Evirgen, "Süpermarketlerde olsun, restoranlarda olsun veya değişik işletmelerde olsun, robotlar artık çok yakın sürede mavi yakalının yerine geçebilecek. 3 senede veya 4 senede, tamamıyla garsonların yerine geçebilecek, şeflerin yerine geçebilecek. Hatta gündelik hayatta, sokakta çok daha fazla rastlamamız çok yakın." dedi.

KATMA DEĞERLİ ÜRETİM ŞART

Karbon Elyaf Üreticisi'nden Outdoor Otonom Mobil Robot Hamlesi Karbon Elyaf Üreticisi'nden Outdoor Otonom Mobil Robot Hamlesi

Yüksek teknolojilere yapılan yatırımlar ve ayrılan kaynaklar hakkında da konuşan Evirgen, "Bazı teknolojiler belli bir süre sonra katma değerini yitiriyorlar. Doksanların başında belki bir anakart üretmek çok stratejik bir konumdaydı ama bugün bir anakart üretmek veya bir çip tasarlamak o kadar da stratejik değil. Şu anda revaçta ne varsa, onu katma değerli bir hale dönüştürmek belki de onun değerini onlarca kez artıracak. Bu fırsatı değerlendirmemiz lazım. Bu fırsatı değerlendirirsek, dünyayla yaptığımız bu savaşı kazanırız." dedi.

Editör: Ayşete Yavaş