100 yılı aşkın üretim tecrübesiyle endüstriyel motorlar, iş makineleri, tarım makine ve ekipmanları, enerji sistemleri, deniz araçları ve ekipmanları üretiminde dünyanın önde gelen şirketlerinden birisi olan Yanmar, 2017 yılında tam iştirak olarak şirketleşen Yanmar Turkey Makine A.Ş. ile dünya çapındaki büyümesini sürdürüyor.

2017 yılında Türkiye pazarına Yanmar Turkey olarak giriş yapan şirket, geride bıraktığı mali yılı yaklaşık 800 milyon TL ciroyla kapattı. Japon endüstriyel motor devi Yanmar için bir üretim merkezi ve lojistik üssü olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Yanmar Turkey, 2025 yılındaki 2 milyar TL'lik ciro hedefini 2023 yılına çekerek büyüme yolunda iddialı bir adım attı.

TÜRKİYE, YANMAR İÇİN MERKEZ KONUMUNA YÜKSELİYOR

Yanmar şirketler grubunun Doğu Avrupa, Orta Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika operasyonunda Türkiye'yi merkez haline getirme hedefinde olduklarını belirten Yanmar Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kemal Erdoğan Shoshi, Yanmar Turkey'in bugün 200'e varan çalışanıyla ve bir önceki mali dönem içerisinde 800 milyon TL’ye yaklaşan cirosuyla Yanmar için bir merkez konumuna yükseldiğini ve belirlediği yeni hedeflerle kararlılığını tüm dünyaya gösterdiğini söyledi.
 
Türkiye'yi sahip olduğu potansiyele çıkarmayı amaçladıklarını belirten Mustafa Kemal Erdoğan Shoshi, "Yanmar Turkey’i, Doğu Avrupa'dan, Orta Asya'ya kadar, Kuzey Afrika'yı kapsayacak şekilde bir merkez haline getireceğiz. Yanmar'ın Türkiye'deki operasyonunda cironun yüzde 10'unu Türkiye, yüzde 90'ını yurtdışı olarak hedefliyoruz. Yurtdışı operasyonlarımızı büyüterek Türkiye'yi ihracat üssü olarak konumlandıracağız. Yanmar Holding şirketler grubu içerisinde en genç Yanmar firması olma özelliğini taşıyan Yanmar Turkey’in, 10 yıl içerisinde Yanmar Avrupa'nın cirosunu geçmesini bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

"JAPONYA’YA GİDEN TARIM EKİPMANLARININ BÜYÜK BİR BÖLÜMÜNÜ BİZ İHRAÇ EDİYORUZ"

İzmir’de yer alan Yanmar Turkey Makine A.Ş. Traktör Üretim ve Montaj Tesisi’nde Yanmar ve Solis traktörlerin montajlarının gerçekleştirildiğini aktaran Mustafa Kemal Erdoğan Shoshi, Türkiye’den Japonya’ya giden tarım ekipmanlarının büyük bir bölümünü kendilerinin ihraç etiğini ve bu sayede Türkiye'nin ihracatına da katkı sağlamaya devam ettiklerini söyledi. İzmir’de yer alan üretim ve montaj tesisinin üretim kapasitesini her geçen yıl yükseltmeyi hedefliediklerini söyleyen Erdoğan, Yanmar Turkey'i üretimde çok iyi bir oyuncu haline getirdiklerini belirterek "Önümüzdeki dönemde traktör üretimlerimizin yarısını iç pazar yarısını da yurtdışı pazara sunacağız. 2022'de ciromuzun yüzde 50’sini ihracat hamlelerimiz oluşturdu. İlerleyen dönemde, ciromuzun büyük çoğunluğunu ihracat kanalından elde etmeyi planlıyoruz. Yaptığımız atılımlar sayesinde yakaladığımız hızlı büyümeyle 2025 yılı ciro hedefimizi 2023 yılına çektik ve 2 milyar TL’ye ulaşmayı amaçlıyoruz.” dedi.
 

GNC MAKİNA 2024 YILINDA HEDEF BÜYÜTTÜ GNC MAKİNA 2024 YILINDA HEDEF BÜYÜTTÜ
Editör: Haber Merkezi