Betonu kristalleştirerek suya karşı geçirimsiz yapan Kanada menşeli ve dünyaca tanınmış Xypex ürünlerinin Türkiye, Ortadoğu ve Orta Asya distribütörü TOPSİT A.Ş.,'nin Satış ve Operasyon Müdürü Esen Turan, çimento esaslı bir su yalıtım malzemesi olan ve çıplak betona uygulandığında betonu suya karşı tamamen geçirimsiz hale getiren Xypex ürünleriyle ilgi sorularımızı yanıtladı...

Firmanızın sektördeki geçmişi hakkında bilgi verir misiniz?
1973 yıılında kurulan TOPSİT A.Ş., kuruluşundan beri de inşaat sektöründe faaliyet göstermektedir. 1987 yılından bu yana da tüm dünyada tanınan Kanada menşeili "Xypex" su izolasyon malzemelerinin Türkiye, Ortadoğu ve Orta Asya distribütörlüğünü yapmaktayız. 1995 yılında da yoğun taleplere rahatlıkla cevap verebilmek adına Kanada şirket merkezinden üretim lisansı aldık. Ve 1995 yılından beri Xypex lisanlı üretici olarak Türkiye, Ortadoğu ve Orta Asya bölgelerine hizmet veriyoruz.  

28 GÜN SONUNDA BETON DAYANIMINI EN AZ YÜZDE 10 ARTIRIYOR

Binaların en önemli unsuru olan betonun dayanımı noktasında katkı malzemelerinin önemi konusunda neler söylemek istersiniz?
Beton dayanıklılığı deyince ilk akla gelen beton dayanımı ve korozyon oluyor. Korozyon, betonun içine girmesinin istenmediği su ve kimyasalların demir donatıyı paslandırması çürütmesi olarak özetlenebilir. Beton üretilirken mutlaka su geçirgenliğini önleyici kalıcı tedbirlerin alınması gerekir. Beton dayanıklılığı, hava koşullarından (donma-çözülme etkisi), sülfatlı asitli sulardan etkilenme ile azaldığından ve de Xypex uygulaması bu etkilenmeyi engellediği için beton durabilitesine pozitif etki yapar. Betonun hizmet ömrü süresince işlevini sürdürecek ürünlerin kullanımı çok önemli. Su yalıtımı ve dayanıklılık özelliğine sahip olan Xypex ürünleri, katkı veya sürme olarak kullanıldığında betonun bir parçası halini alarak, betonu suya karşı geçirimsiz yapıyor ve referans numune ile karşılaştırıldığında 28 gün sonunda beton dayanımını en az yüzde 10 artırıyor.

SÜRME, KATKI VE TAMİR TIKAMA

Beton korumaya yönelik Xypex ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Xypex ürünleri üç ana grupta toplanıyor: Sürme, katkı ve tamir tıkama. Sürme malzemeler Xypex Concentrate ve Xypex Modified mevcut, bitmiş, eski yapılarda tercih ediliyor. Sürme malzemelerimizin en az 40 santim derine işleme özelliği vardır. Yoğun olarak tercih edilen ürünümüz katkı tipidir. Katkı Xypex Admix C-1000 ve Admix C-1000 NF olarak adlandırılmaktadır. Beton üretilirken karışıma eklenen katkı ürünler betonun direkt olarak su geçirimsiz vasfına sahip olmasını sağlar. Betonun tüm kapiler boşluklarında kristal üretimini sağlar. Bu vesileyle dolaylı olarak betonun dayanımı da arttırır. Ancak yanlış anlaşılmasın betonun sınıfını değiştirmez. Düşük kaliteli bir betonu iyileştirmek amaçlı kullanılmaz.

BETONU SUYA KARŞI TAMAMEN GEÇİRİMSİZ HALE GETİRİYOR

Xypex'in kristal üreterek betonun suya karşı geçirimsizliğini önleme özelliğini biraz açar mısınız?
"Xypex" çimento esaslı bir su yalıtım malzemesi olup, çıplak betona uygulandığında betonu suya karşı tamamen geçirimsiz hale getirir. Betonun kılcal boşluklarını suda çözünmeyen kristallerle doldurup beton elemanın kendisini sonsuza kadar geçirimsiz yaparak inşaat sektöründeki su yalıtım çözümlerini basit, sağlıklı ve ekonomik hale getirir. "Xypex" dünyadaki kristal üreten su yalıtım malzemeleri içinde, ürettiği iğne tipi kristallerle tanınır ve bu "Xypex"'i diğer ürünlerden ayıran en önemli özelliğidir. "Xypex" su geçirimsiz beton elde etmek amacıyla "Xypex" beton karışımı katkı olarak eklenebilir ve ya belirtilen oranlarda karıştırılıp şerbet olarak beton yüzeyine fırça veya püskürtme yoluyla kolayca uygulanabilir. Uygulandıktan yıllar sonra bile su ile temas ettiğinde kristal üretimine devam eder.
Sadece su yalıtımını sağlamakla kalmayıp, betonun içine nüfuz ederek beton demirlerinin hava ve su ile temasını keserek korozyonu önlediğinden, betonun dayanıklılığını da arttırır.

“İHRACAT VE İTHALATI ÖNEMSİYORUZ” “İHRACAT VE İTHALATI ÖNEMSİYORUZ”

BETON YAPININ KALİTESİNİ VE DAYANIKLILIĞINI ARTIRIR

Xypex'i diğer ürünlerden farklı kılan özellikler nelerdir?
Xypex, beton kütlesinin ayrılmaz parçası haline gelir. Geleneksel engelleyici ürünler ise beton yüzeyindeki performanslarına bağlıdır ve dolayısıyla maruz kaldıkları çevre, hidrostatik basınç, delinme, katmanlara ayrılma, kimyasal erozyon koşulları ve doldurma sırasında oluşan hasar nedeniyle bozulmaya tabidirler. Xypex bu sorunları ortadan kaldırmak amacıyla tasarlanmıştır. Xypex’in formülü betonun doğal özellikleri -yapı itibarıyla gözenekli ve kimyasal olması-baz alınarak hazırlanmıştır. Nemin katalizör görevi üstlenmesiyle Xypex’in özgün kimyasalları çimento hidratasyonu sonucu oluşan yan ürünlere tepki göstererek beton kütlesi içindeki gözeneklerde, boşluklarda ve kılcal damarlarda çözünmez bir bütün oluşturur. Xypex, betonun içindeki konumundan suyun ve diğer sıvıların hiçbir yönden sızmasına izin vermez, geleneksel engelleyici ürünlerle ilişkili sorunları ortadan kaldırır ve bu süreç içerisinde beton yapının kalitesini ve dayanıklılığını artırır.

SUYUN BULUNDUĞU HER ORTAMDA YENİDEN AKTİF HALE GEÇİYOR

Xypex ne kadar dayanır? Bazı tipik Xypex uygulama alanları nelerdir?
Çoğu diğer sistemin aksine Xypex işlemi beton matrisinin ayrılmaz parçası halini alır. Özgün ağaca benzer kristalimsi yapı normal şartlar altında bozulmaz ve kristalimsi yapı oluşum süreci suyun bulunduğu her durumda yeniden aktif hale geçer. Tipik Xypex uygulamaları şunları kapsar: Su depoları, kanalizasyon ve su arıtma tesisleri, su tutan tali yapılar, tüneller, yer altı depoları, iniş delikleri, beton borular, temeller, yüzme havuzları, otoparklar ve zemin altı yapılar.

DEPREME KARŞI BETON DAYANIMINI ARTIRIYOR

Depreme karşı beton dayanımı noktasında ürünleriniz öneminden bahseder misiniz?
Özellikle bir deprem ülkesi olan ülkemizde yapıların sağlıklı ve güçlü olmasında su yalıtımı çok önemlidir. Xypex ürünlerimiz kullanıldığında hem betonun dayanımı artıyor hem de korozyonu önlediği için yapı depreme karşı güçlenmiş oluyor. Beton ayakta durduğu sürece ürünlerimiz işlevini devam ettiriyor. Yıllar sonra yapı su alsa bile malzeme ilk günkü gibi harekete geçerek yapıyı koruyor.