RESTORANLARIN DIŞ MEKÂNLARINDA SUNULAN KONFOR ÖNEMLİ BİR TERCİH KRİTERİ RESTORANLARIN DIŞ MEKÂNLARINDA SUNULAN KONFOR ÖNEMLİ BİR TERCİH KRİTERİ

Topsit A.Ş. Xypex çözümleriyle başarılı projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor.

Bodrum Muğla, Antalya, Bursa, Ankara ve İstanbul illerinde ağırlıklı olarak rezidans, AVM, iş merkezi, otel, yeraltı otopark projelerinde Xypex ürünlerinin aktif olarak kullanıldığını söyleyen Topsit A.Ş. Teknik Satış Müdürü Burak Akdemir ve Topsit A.Ş. Satış ve Operasyon Müdürü Esen Turan ile 2022 yılı plan ve hedeflerini konuştuk. 

Şirketiniz 2021 yılını nasıl tamamladı? Hedefleriniz neydi, ne oranda karşılandı? 

Esen Turan: 2021 yılı, global olarak devam eden pandemi salgını ile birlikte iç ekonomik gelişmeler paralelinde döviz kurlarında yaşanan artışla inşaat sektörü için sorunların ağırlaşmasına sebep oldu.
İnşaat sektörü yine ekonominin lokomotifi olmaya devam ettiği için biz de Topsit A.Ş. olarak işlere tam anlamıyla asıldık. Kaliteli ürün üretimi, prestijli projeler, başarılı uygulamalar, teknik destek ve tabii ki müşteri memnuniyetine ağırlıklı bir şekilde odaklanarak hedeflerimize ulaştığımız bir seneyi tamamladık.

2022 yılı gündeminizi, varsa yeni yatırımlarınızı ve projelerinizi paylaşır mısınız? 

Esen Turan: 2022 yılında da, potansiyel müşterilerimizi ve inşaat sektöründeki satın alma konusunda çalışan mühendislerimizi ürün tipleri, ürünlerin fonksiyonları, uygulamaları ve başarı kriterleri konusunda bilgilendirmeye devam edeceğiz. Piyasada malum çok çeşitli ürün mevcut, ancak Xypex’i bunlardan ayıran özellikleri vurgulayarak aynı kategoride değerlendirilmemesini sağlamak en önemli görevimizdir. Xypex’in tüm dünyada kullanılan tescilli “Eşi Yoktur” kampanyasına katkıda bulunmaya devam edeceğiz.

Bodrum Muğla, Antalya, Bursa, Ankara ve İstanbul illerinde ağırlıklı olarak rezidans, AVM, iş merkezi, otel, yeraltı otopark projelerinde Xypex ürünleri aktif olarak kullanılmaya devam etmektedir. Projeler tamamlandıkça internet sitemizde yayınlanmaktadır. Gurur duyduğumuz önemli bir konu proje bazında ekip kurarak şantiyelerde işçilik ve/veya supervizörlük hizmetimizin kalitesine bağlı olarak markamızın ve şirketimizin tercih edilmesidir.

Isı – su ve ses- yangın yalıtımının, bina ve yapıların ömrüne, mimarisine ve enerji verimliliğine, insan sağlığı ve konforuna katkısı nedir? Sizin bu noktada 2022 özelinde yenilikçi ne tür ürün ve çözümleriniz var?

Burak Akdemir: Binaların dayanımı denilince ilk akla gelen betonun dayanımı ve korozyon oluyor. Korozyon, betonun içine girmesini istemediğimiz su ve kimyasalların demir donatıyı paslandırması, çürütmesi olarak özetlenebilir. Beton üretilirken mutlaka su geçirgenliğini ömrü süresince önleyici olabilecek kalıcı tedbirler alınmalıdır. Betonun hizmet ömrü süresince işlevini sürdürecek ürünlerin kullanımı için seçim çok önemlidir. 

Beton dayanımı, hava koşullarından (donma-çözülme etkisi), sülfatlı, asitli, klorlu sulardan etkilenme ile azaldığından ve de Xypex uygulaması bu etkilenmeyi engellediğinden beton dayanımına pozitif etki yapar. Bazı zararlı bileşenleri içeren yapı malzemelerinin yapılarda kullanılmasıyla iç mekan hava kalitesinin bozulmakta ve insan sağlığı için risk oluşturmakta olduğunu özellikle belirtmek isteriz. Ayrıca bu tip malzemelerin uzun sürede toprak ve suya da olumsuz etkileri vardır.

Xypex ürünlerinin çevreye ve insan sağlığına zarar vermediği, bağımsız laboratuvarlar ile teknik üniversitelerde yapılan test ve deneylerle rapor edilmiş olup, almaya hak kazandığımız sertifikalarla da ispat edilmiş olup içme suyu depoları için dahi sağlık standartlarına uygunluğu ispat edilmiştir. Xypex ürünleri, Global Green Certificate belgesine sahiptir. Ürün seçimi yapılırken sadece fiyat odaklı olmamak, ürünlerin fonksiyonlarını, hizmet ömürlerini, çevreye duyarlılıklarını da kıyaslamak çok önemlidir. Unutmayın “Kalite ucuz değildir ama her zaman alternatiflerden daha ucuzdur!”.

Sağlıklı ve başarılı bir yalıtım uygulaması için nelere dikkat edilmeli? 

Burak Akdemir: Bir yapıda gerçekleşecek olan yalıtım için öncelikli olarak doğru ürünün belirlenmesi gerekmektedir.  Doğru malzeme kullanımı ve uygulamaların doğru şekilde yapılması için malzeme temini öncesinde keşif yapıp doğru ürün hakkında bilgi vererek süpervizör yönetiminde uygulamaya destek vermekteyiz. Bu durum zamandan ve ürün sarfiyatından tasarruf etmeyi sağlamaktadır. 
Doğru yalıtım malzemeleri kullanmak çok önemli olduğu gibi uygulamayı yapacak firma veya ustaların ürün ile ilgili bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Yalıtımla ilgili uygulamalar, mevcut yönetmeliklerde ve şartnamelerde belirtilen şekilde uygulanarak denetlenmesi ile başarı sağlayacaktır.