Frezeleme, havacılık endüstrisindeki ve rüzgar türbini imalatındaki serbest şekilli büyük yüzeylerden kavite frezelemeye ve hatta yüksek derecede otomasyonlu seri üretime kadar pek çok uygulama alanını kapsar. Karmaşık parçalar ise günümüzde artık istisna olmaktan çıkmış, olağan olmuştur. Müşteriler tarafından kullanılan frezeleme takımları yelpazesi de o denli geniştir. Nihayetinde son ürünün kalitesi ve proses güvenliği büyük ölçüde frezeleme takımlarına ve onların nasıl kullanıldığına bağlıdır. Buna paralel olarak son aylarda metal işleyen endüstrideki şirketlerin üzerindeki maliyet baskısı da belirgin şekilde artmıştır. Bu bağlamda takım maliyetleri de sıkça göz ardı edilen bir rol oynar. Müşteriye yerinde verilen veya uygun mecralar üzerinden sanal ortamda verilen çok iyi bir danışmanlık hizmeti de takımların kullanımını iyileştirmeye yardımcı olur. Talaşlı üretim uzmanı Walter’de bundan emin olabilirsiniz. Çünkü Almanya’nın Tübingen şehrinde yerleşik şirket, teknik satış ve ürün yönetiminin üst düzey danışmanlık ve proses yeterliliğini belirleyici bir başarı faktörü olarak görüyor.

Walter’de Frezeleme Ürün Müdürü Jasmin Kleine Hermelink, şöyle açıklıyor: “Walter, kesintisiz olarak geliştirilen çok sayıda farklı frezeleme takımı sunuyor ve bunlar Xtra·tec XT®, Walter BLAXX ve M4000 olmak üzere üç ürün ailesine ayrılıyor. Müşterilerimizi kendi ihtiyaçlarına en uygun frezeleme stratejisini hazırlama konusunda desteklemeyi ise bizim güçlü yanımız olarak görüyoruz. Özellikle frezeleme alanında pek çoğu mümkün olan potansiyelin tamamını ortaya çıkarmıyor. Yerinde verdiğimiz kişiye özel danışmanlığın yanı sıra, çeşitli takım tiplerimizi gerçekçi üretim ortamlarında tanıtma ve en uygun şekilde kullanma olanaklarını gösteren, örneğin Ekim ayında gerçekleştirdiğimiz Mastering Indexable Milling Event gibi, dijital etkinlikler de sunuyoruz. 

WALTER BLAXX FREZELERİ 

Talaşlı üretimi zor olan malzemeleri yüksek talaş kaldırma oranıyla işlemek: Walter BLAXX frezeleri

Walter firması Walter BLAXX, M4000 ve Xtra·tec® XT ürün aileleriyle belirli uygulamalara yönelik farklı gereksinimlere hitap eder: Yüksek performanslı ve yüksek torka sahip freze tezgahlarında maksimum talaş kaldırma oranı için Walter BLAXX takımlar en uygun  seçimdir. Bu ürün ailesinin ağırlıklı bir kısmında uçlar, freze takımına teğetsel bir konumda monte edilir. Bu montaj konumu, kesme kuvveti yönündeki sert metal hacminin daha büyük olması sayesinde ucun radyal pozisyonuna kıyasla daha yüksek bir diş ilerletmesi sağlar. Böylece proses güvenliğini ve iş parçası kalitesini riske atmadan makinenin performansından tam olarak faydalanılabilir.
Özellikle havacılık endüstrisinde karşılaşılan titanyum parçaların kesimi için Walter BLAXX M3255 kirpi frezeler önerilir. Walter BLAXX M3016 frezeleme takımı ise, ağır işlemelerde göz doldurucu bir performans sergiler. Takımlarda bulunan sert metal altlıklar, ucun aşınması veya kırılması durumunda takım gövdesinin hasar görmesini engeller. 

WALTER M4000 FREZELEME SİSTEMİ 

Uygulamalarda büyük esneklik, düşük stok maliyeti: Walter M4000 frezeleme sistemi 

Walter M4000 ailesi piyasada birkaç yıldır başarıyla boy gösteriyor zaten. Küçük parti boyutları ve sık parça değişimi trendi frezelerin pek çok alanda kullanım olanağının önünü açıyor, yüzey frezeden kenar frezeye, yüksek ilerlemeli frezeden kirpi frezeye, T kanal frezesinden pah frezesine kadar tüm takım tiplerine aynı sistem kesici ucu bağlanabiliyor. Bu sayede kullanıcılar imalattaki farklı uygulamalara hızla ve esnek bir şekilde yanıt verebiliyorlar. Bu takım yönetimini de etkiliyor: kullanımdaki uç tipi sayısı belirgin bir ölçüde azalıyor. Böylece müşteri açısından uç tedariki ve stok bulundurma maliyeti de azalıyor.

XTRA·TEC® XT FREZELER

Yüksek otomasyon dereceleri için yüksek proses güvenliği: Xtra·tec® XT frezeler

Özellikle zaman baskısı olan otomatik üretimde yüksek çıktı miktarıyla beraber proses güvenliği başlıca kalite kriteridir. Walter Xtra·tec® XT freze ailesi ile talaşlı üretim yapan şirketlere, neredeyse tüm frezeleme uygulamalarını karşılayan ve tasarımı tamamıyla en yüksek performansla birlikte en yüksek proses güvenliğine göre iyileştirilmiş bir çözüm sunulur. Frezeleme Ürün Müdürü Nicole Howind: “Walter, ürün ailelerini geliştirmek ve genişletmek için durmaksızın yatırım yapıyor. Xtra·tec® XT frezeleme ailesi de bunun en iyi örneği: Uçtaki ve takım gövdesindeki küçük ama önemli değişiklikler uygulamada son derece büyük iyileştirmeler sağlıyor,” diyor. Xtra·tec® XT frezelerin en belirgin yapısal özelliği M5130 kenar frezesinde çok iyi bir şekilde görülebilir. Uçların montaj konumu burada daha fazla eğimlidir ve oturma yüzeyi daha büyüktür. Bu sayede yuvadaki yüzey baskısı azaltılır ve rijitlik artırılır. Cıvata deliği etrafındaki kesitin daha büyük olması ucu daha rijit hale getirir, daha uzun cıvatalar bağlama emniyetini artırır. Freze gövdesi de daha daha sağlam olur, çünkü uç yuvasının arkasında çok daha fazla malzemeye sahiptir. Uçların yeni montaj konumu, daha fazla proses güvenliğinin yanı sıra bir diş daha fazlasını – ve bununla beraber daha yüksek verimliliği sunar. 

TİGER·TEC® GOLD WSP45G

Ağır işlemeler için en uygun uç kaplaması: Tiger·tec® Gold WSP45G

Üstün nitelikli frezeleme takımları optimum performanslarını ancak uzun ömürlü uç kaplamalarıyla sergileyebilirler. Frezelemede tarak tipi çatlaklar yaygın aşınma biçimlerindendir. Bunlar kesici kenarın girip çıkarken yaşadığı ısı değişiminden ortaya çıkarlar. En kötü senaryoda kesici kenar kırılır ve uç kullanılamaz hale gelir. Buna karşın Tiger·tec® Gold WSP45G’de homojen bir aşınma olur. Tarak tipi çatlaklar ve kırılmalar önlenir. Tiger▪tec® Gold WSP45G PVD kalitesi çok geniş bir kullanım alanına sahiptir ve özellikle de ISO P (çelikler), ISO M (ostenitik paslanmaz çelikler) ve ISO S (talaşlı üretimi zor malzemeler, örn. titanyum veya nikel bazlı alaşımlar gibi) malzeme gruplarından iş parçalarının yüksek proses emniyetinde frezelemek için uygundur. 

KULLANICILAR PROSES GÜVENLİĞİNİ VE YÜZEY KALİTESİNİ TAKDİR EDİYORLAR

Almanya Vreden’de yerleşik makine imalatçısı Severt de kendinden emin bir Walter kullanıcısı. Walter bu firmada da güvenilir bir iş ortağı olarak yer edindi. Severt, yüksek dayanımlı bir yapı çeliği olan yeni bir malzemeyi işlemek için ekonomik bir işleme stratejisine gereksinim duyuyordu. Walter çalışanları yerinde verdikleri hizmetle Tiger·tec® Gold uçlarla en uygun çözümü sundular. Wilhelm Severt Maschinenbau GmbH firmasının Mekanik Üretim Müdürü Manfred Terpelle şöyle açıklıyor: “Hesaplanması mümkün olmayan ama makine üzerinde fiili olarak görülebilen gerçek bir katma değer ortaya çıktı. Burada hep büyük parçalarla, bağlama boyu uzun olan parçalarla çalışıyoruz ve titreşimler ortaya çıkıyor. WSP45G titreşimi muazzam bir şekilde sönümlüyor ve onunla mükemmel çalışma sonuçları elde ediyoruz. Takım maliyetlerini üçte bire ve işleme süresini yarı yarıya azaltabildik. Bununla kimse yarışamaz.”

FREZE PORTFÖYÜ SÜREKLİ GENİŞLİYOR

Walter, Ekim ayında frezeleme alanındaki üç ürün ailesini yenilikçi çözümlerle genişletti: Walter BLAXX M3255 kirpi freze için L65W WaveCut geometrisine sahip yeni bir uç piyasaya sunuldu. Walter bu yeni kesici uç geometrisiyle özellikle uzun bağlama boylarında titanyum parçaların işlenmesi gibi özel bir zorluk teşkil eden operasyonlarda havacılık endüstrisinin gereksinimlerine cevap veriyor. M4002 yüksek ilermeli frezeleleme takımları için E57 geometrisine sahip SDMX uçlar malzemeyi son derece kolay kesiyor. Ostenitik paslanmaz çeliklerde ve zor işlenen malzemelerde ekonomikliği ve proses güvenliğini iyileştiriyor.  Özellikle otomatik üretim için geliştirilmiş olan Xtra·tec® XT yüzey frezeleme takımları, yeni 75° açılı M5011 takımlarla tamamlanıyor. Kullanıcılara, 45° açılı M5009 ve 88° açılı M5012’nin yanı sıra, Xtra·tec® XT ailesinin SN.X uç bağlayan üçüncü yüzey frezeleme takımı da sunuluyor. Çift taraflı SN.X uçlar son derece sağlamdır ve özellikle performans ve proses güvenliği konularında göz doldurlar; üstelik yeni opsiyonel sert metal altlık kombinasyonuyla bunlar daha da artırılabiliyor. 

Kozmetik Sektörüne Özel Yeni Kutulama Makinesi Kozmetik Sektörüne Özel Yeni Kutulama Makinesi
Editör: Haber Merkezi