HEDEF SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİNDE FARK YARATMAK HEDEF SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİNDE FARK YARATMAK

Girişimcilerin hayallerini gerçekleştirmesine katkıda bulunan Van İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) bünyesinde faaliyet yürüten İranlı girişimci, elektrikli otomobiller için 3 ayrı model taşınabilir şarj cihazı geliştirdi.

SERİ ÜRETİME HAZIR HALE GETİRİLDİ

Son zamanlarda sağladığı desteklerle yabancı girişimciler tarafından da tercih edilen Van İŞGEM'de kendisine atölye desteği verilen İranlı elektrik mühendisi Mohammad Malek Mohammadi, elektrikli araçlar için 3 ayrı model şarj ünitesi üretti.

Araçta taşınan modelin haricinde evde ve istasyonda kullanılan çeşitleriyle elektrikli araç kullanıcılarına kolaylık sağlaması beklenen cihazlar seri üretime de hazır hale getirildi.

"MADE IN TÜRKİYE OLARAK İHRACAT YAPACAĞIZ"

Van İŞGEM'de 2 yıl önce faaliyete başladığını aktaran Malek Mohammadi, son bir yıldır da ağırlıklı olarak ürünlerin araştırmasını gerçekleştirdiklerini belirtti.

Taşınabilir elektrikli otomobil şarj cihazlarının istenilen her yerde şarj etmeye uygun olarak 3 farklı türde olduğunu kaydeden Mohammadi, "Yerli malı ve diğer tüm belgeleri tamam. Yüzde 90 yerli malı belgesine sahip. Türkiye'de TOGG marka elektrikli araba üretiliyor. Piyasaya sürüldükten sonra daha çok talep olacak. Vatandaşlar yavaş yavaş elektrikli araçları tercih etmeye başladı. Hem fabrikaya hem de vatandaşlara destek olabiliriz." şeklinde konuştu.

Mohammadi, günlük her cihazdan 50 adet üretim kapasitenin bulunduklarını ifade ederek, bütün belgeleri hazır olan cihazların "Made in Türkiye" olarak Avrupa ülkelerine ihraç etmeyi istediklerini söyledi.

"YERLİ VE MİLLİ İMKANLARLA EKONOMİMİZE KATKI SAĞLAYACAĞIZ"

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Van İŞGEM Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Gedik ise, merkez olarak son 2 yıldır yenilikçi, teknolojik üretim yapma hedeflerine ulaşmaya başladıklarını ve bilhassa yabancı girişimcilerden yoğun bir şekilde ilgi gördüklerini vurguladı.

Yaklaşık bir yıldır test çalışmaları süren Malek Mohammadi'nin cihazlarının halihazırda ticarileşme aşamasına ve pazara sunulacak hale geldiğini aktaran Gedik, "Üretilen elektrikli araç şarj cihazlarımız 3 farklı modelden oluşuyor. Biri otoparklar için, biri ev tipi diye tanımladığımız model, bir de portatif araç içerisinde taşınabilecek bir modelden oluşuyor. İkisi hızlı şarj olarak yani 3 saat içerisinde şarj yapabilecek kapasitede, diğeri de normal şarj ünitesidir. Ülkemizde elektrikli araçların hızla geliştiğini öngörürsek, bu ciddi anlamda bir ihtiyaç olacaktı. Birçoğu yurt dışında ithal olarak gelmekteydi. Şimdi biz Van'da İŞGEM'de yerli ve milli imkanlarla bu araç şarj cihazlarını üreterek inşallah ülkemiz ekonomisine katkı sağlamış olacağız." dedi.

İthalatı azaltmakla birlikte ihracat yapacaklarını da vurgulayan Gedik, "Cihazlar için gereken yasal başvuruları yaptık. Belgelendirme işlemlerinin tamamlanmasını takiben ticari ürün olarak piyasaya sürmüş olacağız." değerlendirmesinde bulundu. (AA)