SADULLAH AYDIN'DAN NİĞTAŞ'IN 2023 YATIRIMLARI HAKKINDA AÇIKLAMA SADULLAH AYDIN'DAN NİĞTAŞ'IN 2023 YATIRIMLARI HAKKINDA AÇIKLAMA

Türkiye’nin otomotiv sektöründe yer alan ilk üretici kuruluşu olan TürkTraktör, Koç Holding’in Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) Nesiller Boyu Eşitlik Forumu’ndaki küresel liderliği doğrultusunda, inovasyon ve teknoloji alanında açıkladığı toplumsal cinsiyet eşitliği taahhütleri kapsamında yeni bir iş birliğine imza atıyor.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ 4000 GENÇ KADINA EĞİTİM VERİLECEK

TürkTraktör’ün "Filizlerin Mucizeleri Teknoloji ve İnovasyon" projesinde, Teknolojide Kadın Derneği'nin (WTECH) desteğiyle, önümüzdeki bir yıl içerisinde üniversite öğrencilerine inovasyon ve teknoloji konularında vizyon eğitimleri verilecek. 

TürkTraktör’ün toplumsal fayda projelerine her zaman önem verdiğini belirten TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, “Filizlerin Mucizeleri Teknoloji ve İnovasyon” projesinin esas amacının, genç kadınların geleceğin teknolojilerinde söz sahibi olmalarını sağlamak olduğuna dikkat çekti.

TürkTraktör olarak toplumun dönüşümünde etki yaratacak projeler geliştirmekteyiz...

Türkiye genelinde yapılacak güçlü bir çalışma ile 2025-2030 yılları arasında Türkiye’nin inovasyon ve teknoloji alanında ihtiyaç duyacağı yetkin ve uzman insan kaynağının içinde, kadınların eşit oranda yer alabilmesi adına değerli bir adım attıklarını dile getiren Özüner şöyle konuştu:

 “TürkTraktör olarak tüm paydaşlarımızı etkileyen çalışmalarımızın odağında “TürkTraktör Geleceğe Hazırlar” amacımız yer almakta. Ürün ve hizmetlerimiz ile bir yandan tarımı ve şehirleri dönüştürerek geleceğe hazırlıyorken, diğer taraftan toplumun dönüşümünde etki yaratacak projeler geliştirmekteyiz. Koç Topluluğu’nun inovasyon ve teknoloji alanında “Hayaller Hedefimiz” diyerek başlattığı toplumsal cinsiyet eşitliği seferberliği doğrultusunda, TürkTraktör olarak verdiğimiz taahhütleri gerçekleştirmek için var gücümüzle çalışmaktayız. Şimdi verdiğimiz bu taahhütlerin vizyon ve uzmanlık gelişimi yolculuğunu, Teknolojide Kadın Derneği (WTECH) iş birliğiyle yerine getirmekteyiz.” dedi.

Teknolojide Kadın Derneği (WTECH) Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney ise konuya ilişkin olarak şunları söyledi:

“Teknolojide Kadın Derneği olarak TürkTraktör iş birliğinde hayata geçirdiğimiz ‘Filizlerin Mucizeleri Teknoloji ve İnovasyon’ projemizle; üniversite öğrencisi 4000 genç kızımızın teknoloji okuryazarı olmalarına katkı sağlamayı; özellikle dönüştüren teknolojiler konularında vizyonlarını ve bilgilerini geliştirmeyi ve sonrasında da bir bölümünü yetenek odaklı uzmanlaştırmayı ve mezuniyetleri sonrası staj imkanları sayesinde teknolojide uzman ve güçlü birer birey olarak istihdama katılabilmeleri yönünde desteklemeyi amaçlıyoruz.

2030 yılına kadar tüm dünyada 7,6 milyon kişilik iş yok olurken, 8,9 milyon kişilik yeni iş ortaya çıkacak...

YÖK’ün 2021-2022 dönemi istatistiklerine göre 4 milyon 580 bin lisans mezunu bulunuyor ve bu rakamın 2.2 milyonu kadınlardan oluşuyor. STEM mezunlarının oranı ise yaklaşık olarak %17 ve UNDP’nin verilerine göre de bu rakamın %34,7’sini kadınlar oluşturmakta. Eğitim düzleminde oranlar böyleyken, istihdamda nasıl olduğuna baktığımızda ise; TÜİK İşgücü İstatistikleri 2022 yılı raporuna göre 30 milyon 787 bin kişi istihdamda yer alıyor ve bu oranın %30,5’inin kadınlardan oluşuyor. AR-GE alanında ise toplam 221 bin 811 kişiden sadece %21,1’ini kadınlar oluşturmakta.

Dünya Ekonomik Forumu’nun istatistiklerine göre 2030 yılına kadar tüm dünyada 7,6 milyon kişilik iş yok olurken, 8,9 milyon kişilik yeni iş ortaya çıkacak. Türkiye’de de 3,5 – 4 milyon oranında uzman ve nitelikli insan kaynağı açığı ortaya çıkacağı ön görülmekte. Bu açığın kapanabilmesi için insanların bizim programımızda da yer alan konularda yeni yetenekler kazanmaları, uzman olmaları ve mevcut yeteneklerini dönüştürmeleri gerekecek. 

Türkiye’de teknoloji sektörüne cinsiyet değil, yetenek odağıyla insan kazandırmayı hedefliyoruz...

Teknolojinin şu anda daha erkek egemen bir alan olması, kadın gücünden ve katılımından mahrum olması gibi konuları, yapmış olduğumuz çalışmalar ile düzenleyerek Türkiye’de teknoloji sektörüne cinsiyet değil yetenek odağıyla insan kazandırmayı hedefliyoruz. 
 
TürkTraktör’ün sürdürülebilirlik ile böyle bir yatırımı yapıyor olması ve uzun soluklu bir çalışmaya imza atıyor olması Teknolojide Kadın Derneği’nin kuruluş amaçlarıyla uyuşmakta. Bu nedenle bizde bu projede, STK iş ortağı olarak yer almaktan dolayı mutluluk ve gurur duymaktayız.” dedi.

Editör: Haber Merkezi