Türkiye otomotiv sektörünün ilk üretici kuruluşu TürkTraktör, 2023 yılının ilk çeyrek finansal sonuçlarınına ilişkin açıklama yaptı. TürkTraktör, Ocak-Mart dönemini kapsayan üç aylık süreçte üretim, ihracat ve toplam satış adetlerinde rekor rakamlara imza attı. Şirketin üretiminde geçen yılın ilk çeyreğine kıyasla yüzde 19, ihracatta yüzde 15 ve toplam satışta yüzde 27 artış gerçekleşti. TürkTraktör, yılın ilk üç ayını 1 milyar 398 milyon TL net kâr ile tamamlarken aynı dönemdeki faaliyet kâr marjı ve FAVÖK marjı sırasıyla yüzde 18,3 ve yüzde 19,1 olarak gerçekleşti. Şirketin toplam cirosu ise 9 milyar 523 milyon TL seviyesine ulaştı.

SEKTÖR LİDERLİĞİNDE 17'NCİ YILA  AYAK BASTI

TürkTraktör, 2023 yılının 1. çeyrek finansal sonuçlarına göre Ocak-Mart döneminde toplam 13 bin 625 adet traktör üretimi gerçekleştirirken; ilk üç ayda iç pazara 9 bin 154 adetlik traktör satışı ve 5 bin 58 adet de yurt dışı satışı gerçekleştirdi.
 
Başarılarla dolu 2022 yılının ardından 2023 yılına da rekor rakamlarla başlamanın gururunu yaşadıklarını dile getiren TürkTraktör Şirket Lideri Aykut Özüner, yılın ilk çeyreğinde Türkiye traktör pazarındaki liderliklerini aralıksız 17’nci yıla taşıdıklarını dile getirirken; üretim, ihracat ve toplam satışlarda elde ettikleri en iyi ilk çeyrek sonuçlarıyla rekorlarına bir yenisini eklemiş olduklarını söyledi. ‘Bugün attığımız her adımda geleceğe etkimiz var’ sloganıyla ortaya koydukları sürdürülebilirlik stratejisi doğrultusunda, ürettikleri traktör ve iş makineleri ile tarımı ve şehirleri geleceğe hazırlamaya devam etiklerini söyleyen Özüner, ‘Geleceğe Etki’ adını verdikleri sürdürülebilirlik stratejileri ile etki alanlarını tüm ekosisteme yaymayı hedeflediklerini dile getirdi. Bu çerçevede "Gelecek için; Etkili Liderlik, İnovasyon Gücü ve Geleceğin Yetkinlikleri, Sorumlu Operasyonlar ve Ürünler, Geleceğin Tarımı" olmak üzere odaklandıkları dört alan ile ilgili 2030 yılı hedeflerini Nisan ayında paylaştıklarını belirtti.

YILMADEN KUZEY MAKEDONYA’DA YENİ TESİS SATIN ALDI YILMADEN KUZEY MAKEDONYA’DA YENİ TESİS SATIN ALDI
Editör: Haber Merkezi