Türkiye otomotiv sektörünün ilk üretici kuruluşu ve tarım mekanizasyonun lider markası TürkTraktör, üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, 12 bin 535 ihracat adediyle ilk dokuz aylık dönemde geçen senenin %10 üzerinde satışla rekor kırdı. Üçüncü çeyrek sonuçlarına göre TürkTraktör, yılın ilk dokuz ayını 1 milyar 612 milyon TL net karla tamamlarken, aynı dönemdeki faaliyet kâr marjı ve FAVÖK marjı ise sırasıyla yüzde %14,2 ve yüzde %15,2 oldu. Şirketin toplam cirosu 14 milyar 616 milyon TL seviyesine yükselirken, ciroda geçen senenin aynı dönemine göre %82 ve net karda %94 artış gerçekleşti.

SIBUR, TÜRK MÜŞTERİLERİNE MÜZAKERE KONFERANSI DÜZENLEDİ SIBUR, TÜRK MÜŞTERİLERİNE MÜZAKERE KONFERANSI DÜZENLEDİ

TÜRKTRAKTÖR REKOR SEVİYEYE ULAŞIYOR

İhracatta rekorlar kırmaya devam ettiklerini belirten TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, “Gerçekleştirdiğimiz 12 bin 535 adet ihracat rakamı ile, ilk dokuz aylık dönemler baz alındığında, tüm zamanların rekor seviyesine ulaşıyoruz. Türkiye’nin toplam traktör ihracatının yüzde %89’unu tek başına gerçekleştiren bir şirket olarak, tarım sektörüne ve çiftçimize kattığımız değerin yanı sıra ülke ekonomimize de ihracat yoluyla katma değer kazandırıyor olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

TürkTraktör’ün 15 yıldır pazarda kesintisiz bir biçimde liderliğini sürdürdüğünü belirten Özüner, “Tarımın ve üreticinin stratejik öneminin anlaşılmaya başlandığı günümüzde, TürkTraktör olarak bu başarılarımızın üstüne koyarak ilerlemeye çalışıyoruz. Daha modern yöntem ve ekipmanlarla, daha verimli ve sürdürülebilir bir tarım için çiftçilerimizi geleceğe hazırlama sözümüz var. Onlara verdiğimiz bu sözü yerine getirmek için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

İHRACATTA YÜZDE 10'LUK ARTIŞ YAŞADI

TürkTraktör, 2022 yılının üçüncü çeyrek finansal sonuçlarına göre 31 bin 166 adet traktör üretimi gerçekleştirdi. Şirket, yurt içi pazarına 19 bin 202 adet traktör satışı yaparken, ihracatta ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %10’luk bir artışla 12 bin 535 adede ulaştı ve ihracatta yeni bir rekor kırmış oldu. Öte yandan Eylül sonu TÜİK verilerine göre TürkTraktör'ün New Holland markasının, pazardaki liderliğini sürdürdüğü görülürken; premium markası CASE IH ise pazarda üçüncü olarak yer aldı.