Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, Dünya Çevre Günü kapsamında yaptığı açıklamada, "Sanayi Devrimi ile büyüyen iklim krizini teknoloji devrimi ile yenmeye kararlıyız" dedi. Dr. Koç, 5-14 Haziran tarihleri arasında tekno atıkları eğitime dönüştürmek için herkesi Turkcell İletişim Merkezleri’ne davet etti. Geri dönüşümden elde edilecek gelir, TÜBİSAD’ın deprem bölgesinde kurduğu Teknolojik Eğitim Sınıfı projesine aktarılacak.

Turkcell

YENİLENEBİLİR ENERJİ HEDEFLERİ

Turkcell, 2025 sonuna kadar 240 milyon dolarlık yatırımla 300 MW kurulu güce sahip güneş enerjisi santralleri (GES) kurmayı planlıyor. 2030’a kadar enerji tüketimini yüzde 100 yeşil enerjiyle karşılamayı ve 2050’de net sıfır şirket olmayı hedefliyor.

İKLİM KRİZİYLE MÜCADELEDE TEKNOLOJİ

Dr. Koç, çevresel zararı teknoloji ile yenmek için kişisel ve kurumsal vizyon dönüşümüne ihtiyaç olduğunu belirtti. Turkcell’in enerji yönetimi ve sürdürülebilirlik stratejisinin ana odak alanlarından biri olduğunu vurgulayan Koç, "2050’ye kadar net sıfır şirket olma vizyonumuzla yeşil enerji yatırımlarımıza 240 milyon dolarlık kaynak ayırdık" dedi.

GSMA MOBİLE NET ZERO İNİSİYATİFİ

İlk fazda 5 ilde 8 projeyle 54 MW’lık GES kurulumu tamamlandı, ikinci fazda 160 MW’lık kurulum yapılacak. Turkcell, GSMA Mobile Net Zero inisiyatifine katılan dünyadaki ilk 8 operatör arasında yer alıyor. Dr. Koç, Turkcell’in Karbon Saydamlık Projesi’nde (CDP) A liderlik seviyesine yükseldiğini ve Türkiye’de bu notu alan tek telekomünikasyon şirketi olduğunu belirtti.

1717566988 T E K N O A T I K E G I T I M S I N I F I D O N U S U M Jpg

TEKNO ATIKLARI EĞİTİME DÖNÜŞTÜR PROJESİ

Turkcell, 2019’dan bu yana TÜBİSAD ve TEGV ile birlikte 35 tondan fazla teknolojik atığı geri dönüştürerek yüzlerce öğrencinin eğitimine katkı sağladı. Bu yıl Dünya Çevre Günü’nde, 5-14 Haziran tarihleri arasında Turkcell İletişim Merkezleri’ne getirilen tekno atıklardan elde edilecek gelir, TÜBİSAD’ın deprem bölgesinde kurduğu Teknolojik Eğitim Sınıfı projesine aktarılacak. Tekno atık getirenlere 250 TL hediye çeki ve her bir atık için projeye 250 TL bağış yapılacak. Her 100’üncü kişiye ise 7.500 TL hediye çeki verilecek.

TURKCELL’DEN YEŞİL GELECEK İÇİN BÜYÜK ADIM

Çin Ürettiği Dünyanın En Büyük Rüzgâr Türbinini Faaliyete Aldı Çin Ürettiği Dünyanın En Büyük Rüzgâr Türbinini Faaliyete Aldı

Turkcell, 240 milyon dolarlık yenilenebilir enerji yatırımı ve çevresel sürdürülebilirlik projeleriyle hem doğayı korumayı hem de geleceğe yatırım yapmayı hedefliyor. Turkcell, iklim kriziyle mücadelede teknolojinin gücünü kullanarak, çevreci ve sürdürülebilir bir dünya için öncülük etmeye devam ediyor.

Editör: Mustafa Kılıç