Türk Telekom Yönetim Kurulu’nda başkan değişti. Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Dr. Ömer Fatih Sayan yerine Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. İsmail İlhan Hatipoğlu getirildi.

Koltuğunu Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. İsmail İlhan Hatipoğlu’na devreden Dr. Ömer Fatih Sayan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı oldu.

10 Taez

İSMAİL HATİPOĞLU KİMDİR?

ONTEX’TEN ÜST DÜZEY ATAMA ONTEX’TEN ÜST DÜZEY ATAMA

Dr. İsmail İlhan Hatipoğlu, 1968 yılında Karaman'da doğdu. 1984 yılında Karaman Lisesi'nden mezun olduktan sonra, 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümünden diplomasını aldı. Maliye Bakanlığı'ndaki kariyeri, 1989 yılında Stajyer Gelirler Kontrolörü olarak başladı ve 1992'de Gelirler Kontrolörü, 2000'de ise Gelirler Başkontrolörü olarak devam etti. 1997 yılında İngiltere'de AB Vergi Sistemi üzerine araştırmalar yaptı.

2003 yılında Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığına atanmasıyla idari görevlerine başlayan Hatipoğlu, 2005'te Gelir İdaresi Daire Başkanı ve 2007'de Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı oldu. 2009'da Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürü olarak atandı ve 2016-2018 yılları arasında Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptı. 2018'den itibaren Bakanlık Müşavirliği ve Vergi Başmüfettişi görevlerini yürüttü.

Dr. Hatipoğlu, kariyeri boyunca İç Denetim Koordinasyon Kurulu Başkanlığı, Devlet Destekleri İzleme ve Denetleme Kurulu Üyeliği ve İkinci Başkanlığı, Türkiye Denizcilik İşletmeleri Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı gibi birçok önemli görev üstlendi. Ayrıca AVEA Denetim Kurulu Üyeliği, Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu Vergi ve Teşvikler Komitesi Eşbaşkanlığı ve KKTC ile yapılan Uluslararası Anlaşma kapsamında T.C. Teknik Heyet Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2019-2020 yılları arasında Ankara Üniversitesi Teknokent Yönetim Kurulu Üyesi olarak da hizmet verdi.

Akademik kariyerine de önem veren Hatipoğlu, yüksek lisansını 2019 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Ana Bilim Dalında tamamladı. 2023 yılında ise Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Maliye Anabilim Dalında doktorasını bitirdi. İyi derecede İngilizce bilen Hatipoğlu, evli ve iki çocuk babasıdır.

Editör: Mustafa Kılıç