İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından kimyanın tüm alt sektörlerine yönelik düzenlenen sektörel ticaret heyetlerinin üçüncüsü Vietnam-Tayland’a gerçekleştirildi.

Kimya sektörünün ihracat payını artırmak ve pazarlarını genişletmek amacıyla gerçekleştirilen “Kimya Sektörü Vietnam-Tayland Sektörel Ticaret Heyeti” 12-18 Aralık 2022 tarihleri arasında Vietnam Ho Chi Minh ve Tayland Bangkok’ta gerçekleştirildi. Heyet liderliğini İKMİB yönetiminin üstlendiği etkinliğe medikal, ilaç-gıda takviyeleri, kozmetik-temizlik, plastik ev ve mutfak eşyaları, kimyasal hammaddeler olmak üzere 6 sektörde faaliyet gösteren 29 Türk firmasından 54 temsilci katılım sağladı. Etkinlik kapsamında Vietnam’da 58 Vietnamlı alıcıyla 200’den fazla iş görüşmesi gerçekleştirilirken, Tayland’da ise 60’dan fazla Tayland’lı alıcıyla 230’dan fazla iş görüşmesi gerçekleştirildi.

TÜDÖKSAD’IN 24. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİ TÜDÖKSAD’IN 24. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİ

KİMYA SEKTÖRÜNÜN VİETNAM'A VE TAYLAND'A İHRACATI ARTTI

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister konuya ilişkin açıklamasında, Vietnam'ın 2022 yılında 99 milyon nüfusu ve 414 milyar dolarlık GSYİH ile Güneydoğu Asya'nın en hızlı büyüyen ülkelerinden birisi (%7) ve ASEAN üyesi bir ülke olduğunu söyledi. Savaş (1955-1975) sonrası dönemden itibaren Vietnam'ın ekonomisinde ve uluslararası sisteme entegrasyonunda önemli aşamalar kaydettiğini ve son 20 yılda yıllık ortalama yüzde 6,7’lik bir ekonomik büyüme oranına ulaştığını belirten Pelister, Dünya Bankası “İş Yapma Kolaylığı” endeksinde Vietnam'ın 70’inci sırada yer aldığını ve 98,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık 15’inci ülkesi konumunda bulunduğunu söyledi.

Kimya sektörünün Vietnam’a olan ihracatının 2019 yılında 68,2 milyon dolar iken 2022 yılı on bir aylık dönemde 74,7 milyon dolara yükseldiğini, geçen yıla kıyasla ise yüzde 3 oranında artış gerçekleştiğini belirten Pelister, Vietnam’a en çok ihracat gerçekleştirdikleri ilk üç ürün grubunun; 30,3 milyon dolar ile anorganik kimyasallar, 19,9 milyon dolar ile eczacılık ürünleri ve 14,7 milyon dolar ile plastikler ve mamulleri olduğunu dile getirdi. Yine kimya sektörünün Tayland’a olan ihracatının ise 2019 yılında 60 milyon dolar, 2022 yılı on aylık dönemde ise 81,2 milyon dolara yükseldiğini, 2021 yılına kıyasla yüzde 18 artış olduğunu söyledi. Tayland’a en çok ihracat gerçekleştirdikleri ilk üç ürün grubunun 54,1 milyon dolar ile anorganik kimyasallar, 7,2 milyon dolar ile eczacılık ürünleri ve 6,7 milyon dolar ile boya,vernik,mürekkep ve müstahzarları olduğunu belirte Pelister, düzenledikleri sektörel ticaret heyetleri ile bu pazarlara olan ihracatlarını daha da artıracaklarına inandıklarını söyledi. 
 
VİETNAM'DA MEDİKAL ÜRÜNLERİN RUHSATLANDIRILMASINA İLİŞKİN BİLGİ ALINDI
 
Vietnam programı kapsamında Vietnam Sağlık Bakanlığı Medikal Dairesi yetkilisi Bạch Minh Hùng’dan medikal ürünlerin ruhsatlandırmasına ilişkin bilgi alınmasının yanı sıra Türk ihracatçı firmalar, ikili iş görüşmeleri sonrasında toptancı firmalara, perakende ve toptan zincirlerine ziyarette bulunarak, pazara giriş koşulları ve trendler hakkında bilgi edindiler.