Türkiye’nin lider sanayi kuruluşu Tüpraş, üçüncü çeyrek 2022 finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket yılın üçüncü çeyreğinde, yüzde 98’lik kapasite kullanımıyla 7 milyon ton üretim ve 8,5 milyon ton satış gerçekleştirerek 151 milyar TL ciroya ulaştı. Ayrıca 2050 hedeflerini içeren Stratejik Dönüşüm Planı kapsamında, Koç Topluluğu’nun elektrik üretim şirketi Entek Elektrik’in hisselerini de devraldı.

TÜPRAŞ İLK DOKUZ AYDA 1.666 MİLYON TL'LİK YATIRIM YAPTI

Yatırımlarını 2050 yılı hedeflerini içeren Stratejik Dönüşüm Planı çerçevesindeki tüm hızıyla sürdüren Tüpraş, %52’si sürdürülebilirlik hedefine yönelik olmak üzere, dokuz ayda toplam 1.666 milyon TL’lik yatırım yaptı. Yılın üçüncü çeyreğinde, üretici ülkelerde arz sorunlarının devam etmesi Brent ham petrol fiyatının yükselmesine sebep olurken, resesyon korkuları fiyatın 93,3 $/v seviyelerinde kalmasında etkili oldu. 
 
2022’nin üçüncü çeyreğinde, yaz sezonunun etkisi ve artan mobiliteyle birlikte petrol ürünlerine olan küresel talep arttı. Bu çerçevede arzın kısıtlı kalması motorin stoklarını düşürürken, yüksek fiyat ortamı devam etti. Enerji üretimine yönelik yatırımların azalmasının etkileri ve Avrupa’daki doğalgaz sıkıntısının bir sonucu olarak enerji maliyetleri de yüksek seviyelerde kalmaya devam etti. Ayrıca Tüpraş’ın enerji giderleri geçen yılın aynı dönemine kıyasla 5 katını buldu.
 
Belirsizlik ortamına ve yüksek dalgalanmalara rağmen önceliği Türkiye’nin petrol ürünleri talebini karşılamak olan Tüpraş, ülkemizin akaryakıt ihtiyacının karşılanmasındaki sorumluluğunu başarıyla yerine getirmeye devam etti. Volatilitenin küresel çapta arttığı bu dönemde disiplinli ve etkin finansman politikaları Tüpraş’ın güçlü bilanço yönetimini desteklemeye devam etti.

İHRACATIN METALİK YILDIZI ADÖKSAN CEO’SU AJDA ŞENER OLDU İHRACATIN METALİK YILDIZI ADÖKSAN CEO’SU AJDA ŞENER OLDU

TÜPRAŞ SIFIR KARBON ELEKTRİK ÜRETİMİ ATILIMLARINI SÜRDÜRÜYOR

Entek Elektrik’in bölünme yoluyla devralınması ile Tüpraş, sıfır karbonlu elektrik üretim portföyü konusundaki ilk önemli adımı tamamlamış oldu.
 
Stratejik Dönüşüm Planı çerçevesinde rafineri sahalarındaki Sıfır Karbon Elektrik alanındaki yatırımlarına da hız kazandıran Tüpraş, Haziran 2023’te devreye alınması planlanan Kırıkkale Rafinerisi’nde 12,6 MW kapasiteli Güneş Enerjisi Santrali yapım sözleşmesini Eylül ayında imzaladı ve ilave 54,4 MW kapasite için başvuruda bulundu.

Operasyonel Veriler

3Ç 2022

3Ç 2021

Fark (%)

Operasyonel

Toplam Üretim

7,0

6,9

0,9

(Milyon Ton)

Toplam Satış

8,5

8,0

6,8