Türkiye’nin küresel çelik üreticisi Tosyalı Holding, 3 kıtada yer alan 40'a yakın tesisi ve yaklaşık 15 bin çalışanıyla tüm dünyada başarılarıyla adından söz ettirmeyi sürdürüyor.

Pandemi sonrasında dünya çelik sektöründe dengelenme sürecinin yaşandığı 2022 yılında Tosyalı Holding, üretimdeki gücüyle dünyanın en çok dikkat çeken şirketlerinden birisi olmayı başardı. Dünya Çelik Birliği’nin (World Steel Association) her yıl düzenli olarak açıkladığı 2022 yılı dünya ham çelik üretimi rakamlarına göre Tosyalı Holding, 2022 yılında ham çelik üretimini 4,71 milyon ton seviyesine çıkartarak 2021 yılına kıyasla listede beş basamak birden yükseldi. Tosyalı Holding yaşadığı bu başarısıyla dünya sıralamasında 77’nciliğe yükselmiş oldu.

TREYLER ÜRETİM VE İHRACATINDA REKOR KIRILDI TREYLER ÜRETİM VE İHRACATINDA REKOR KIRILDI

HEDEF DÜNYANIN İLK 50 ŞİRKETİ ARASINDA YER ALMAK

Tosyalı Holding’in sürdürülebilirlik odağında geliştirdiği iş stratejisi doğrultusunda, nitelikli çelik üretimine yönelik gerçekleştirdiği yatırımlarla global çapta büyümesini devam ettirdiğini dile getiren Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, Dünya Paris İklim Anlaşması ve AB Yeşil Mutabakatı ile birlikte bir yeşil dönüşüm çağına girildiğini ve çelik sektörünün de bu sürecin başrol oyuncularından birisi olarak büyük bir sorumluluk üstlendiğini söyledi. Tosyalı Holding'in 5 yıllık gündemini sürdürebilirlik olarak belirlediklerini aktaran Fuat Tosyalı; bu kapsamda özellikle teknoloji, inovasyon, döngüsel ekonomi, güneş ve hidrojen gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı odaklı birçok yatırım yaptıklarını ifade etti. Kendilerini dünyanın sayılı yeşil çelik üreticilerinden birisi olma konumuna taşıyacak bu yatırımlarla, sadece kapasitelerini değil, katma değeri yüksek nitelikli çelik üretimlerini de artırmaya devam ettiklerini belirtti. 2022 yılının dünya çelik üreticileri için zor bir yıl olduğunu ancak Tosyalı Holding olarak bugüne kadar yaptıkları yatırımlarla nitelikli çelik talebine karşılık vererek bu süreçte de güçlerini koruduklarının altını çizen Tosyalı, dünya ham çelik üretiminde beş basamak birden yükselmelerinin de bunun en somut kanıtı olduğunu söyledi.

Tosyalı sözlerini, "Tosyalı Demir Çelik Sarıseki Tesisi ve Tosyalı Algérie 4. etap yatırımımız da tamamlandığında nitelikli çelik üretim kapasitemizi daha da artırarak dünya sıralamasında ilk 50 şirket arasında yer alma hedefimize ulaşmış olacağız” diyerek tamamladı.

Editör: Haber Merkezi