Kimpur ve Yonca Onuk Tersanesi, teknelerde ihtiyaç duyulan fenderlerin yerli imkanlar ile üretilmesi amacıyla önemli bir iş birliğine imza attı. Tüm deniz araçlarının rıhtıma yanaşırken hasar görmemesi adına kenarlarına bağlanan materyal olan fenderlerin (usturmaça) üretimi için Kimpur, Yonca Onuk Tersanesi ile bir araya geldi.

KAYALAR KİMYA, AR-GE 250 LİSTESİNDE YER ALDI KAYALAR KİMYA, AR-GE 250 LİSTESİNDE YER ALDI

İTHAL FENDERLERİN YERİNİ YERLİ FENDER ALIYOR

Kimpur tarafından dış yüzeyi Kimpur’un KIMcase® Elastomer Sistemi ile kaplanmış, iç kısmında ise Kevlar ile sarmalanmış EVA köpük ile oluşturulan kompozit yapıda, çok daha yüksek performanslı, daha sağlam ve hafif bir fender tasarımı tamamlandı. Bu sayede daha önce hazır olarak ithal ettiği fenderleri bir süredir ithal hammaddeler ile Tuzla’daki tersanesinde üreten ve yüksek teknolojili hücumbotlarında kullanan Yonca Onuk Tersanesi, Kimpur ile birlikte artık yerli ve milli imkanlarla fender üretimi gerçekleştirecek.

‘’Mevcut ve yeni projelerimizle birlikte ülkemize ve savunma sanayimize katma değer sağlamayı sürdüreceğiz.’’

Kimpur olarak savunma sanayi sektöründe de uzman ekipleri ile birlikte güçlü atılımlara imza attıklarını vurgulayan Kimpur CEO’su Cavidan Karaca, savunma sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda su altı sonar için özel elastomerlerden yüksek mukavemet ve hafiflik gerektiren özel kaplama sistemlerine kadar birçok farklı ürün geliştirmek üzere proje çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini, sektöründe lider bir firma olan Yonca Onuk Tersanesi ile bir araya gelerek tamamı yurt dışından ithal edilen hammaddelerden üretilen deniz fenderlerinin yerli ve milli olarak üretilebilmesi için çalışmalarını başarıyla tamamladıklarını söyledi. Cavidan Karaca, mevcut ve yeni projeleri le birlikte Türkiye'ye ve savunma sanayisine katma değer sağlamayı sürdüreceklerini dile getirdi.
 
Savunma sanayisine hammadde geliştirmeye yönelik faaliyetlerini hız kesmeden yürüten kimya sanayi şirketi Kimpur, Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SaSaD) ve Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği’nin (SAHA İstanbul) güçlü ağında yer alıyor.