300 binden fazla fabrika ve şirketle, Tayvan'ın sanayi başkenti ve BİT endüstrisinin merkezi olan Yeni Taipei Şehri Belediyesi, endüstrileri desteklemek ve uluslararası iş birliklerini geliştirmek için ICT, elektronik, mekanik imalat ve sağlık hizmetlerinin de aralarında olduğu çeşitli sektörlerden 20 şirketi içinde barındıran ticaret heyetiyle Türkiye'ye geliyor. 

Güvence Denetiminde Yeni Bir Yol Haritası için “Sürdürülebilirlik Güvence- Denetim Rehberi” Güvence Denetiminde Yeni Bir Yol Haritası için “Sürdürülebilirlik Güvence- Denetim Rehberi”

İKİLİ TİCARİ İLİŞKİLERDE YENİ SİNYALLER

Türkiye-Tayvan arasındaki ticari ilişkileri artırması ve aradaki bağı güçlendirmesi hedeflenen ziyarette yeni iş birliklerinin geliştirilmesi hedefleniyor. Türkiye ile Tayvan arasındaki dış ticaret rakamlarına bakıldığında, Türkiye’nin Tayvan’a ihracatının 2020 yılında 235,9 milyon dolar, 2021 yılında %7,5 oranında artarak 253,6 milyon dolara ulaştığı görülüyor. 2022 yılı ihracatının ise %11,3 oranında azalarak 225 milyon dolara gerilediği görülüyor. Fakat bu seviye, gerek Tayvan’ın ithalat potansiyeli gerek Türkiye'nin üretim ve ihracat kapasitesi dikkate alındığında yeterli görülmüyor. İthalata bakıldığında ise Tayvan ile ilişkilerimiz ithalat ağırlıklı ilerliyor. 2020 yılında yaklaşık 1,4 milyar dolar olan ithalatımız, 2021’de %27,3 oranında artarak, 1,8 milyar dolar düzeyinde kaydediliyor. İthalattaki artış 2022 yılında da devam ediyor ve ithalat bir önceki yıla göre %24,7 oranında artarak, 2,3 milyar dolar düzeyine ulaşıyor.

Tüm bu veriler ışığında Taipei Ekonomik ve Kültürel Misyon Ankara Temsilcisi Volkan Chi-Yang Huang, New Taipei City Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Chu, Tih-Ju, DEIK Türkiye- Tayvan İş Konseyi Başkanı Necmettin Uzun ve firma yetkililerinin katılımıyla düzenlenecek Tayvan “2024 İstanbul Ticaret Buluşması”, 16 Temmuz Salı günü Wyndham Grand İstanbul Levent'te basın mensuplarının da katılımıyla gerçekleştirilecek.

Editör: Ayşete Yavaş