Tayvanlı akıllı takım tezgâhı üreticileri, hem imalat endüstrisinde değişen taleplere uyum göstermek hem süreçleri optimize etmek hem de verimliliği artırmak amacıyla ihtiyaç duyulan akıllı üretim çözümleriyle ilgili lansmanlarını MAKTEK Fuarı’nda gerçekleştirdi. 

TAITRA (Tayvan Dış Ticareti Geliştirme Konseyi) ve PMC (Hassas Makine Araştırma ve Geliştirme Merkezi) katkısı ve (MOEA) Tayvan Ekonomik İlişkiler Bakanlığı himayesindeki (BOFT) Tayvan Dış Ticaret Bürosu tarafından MAKTEK’teaçılan Taiwan Smart Manufacturing standında Accutex, Ccutex, Chevalier, Tongtai, VisionWide, YCM, HonorSeiki, Victor Taichung’un da aralarında bulunduğu 12 Tayvanlı akıllı makine üreticisi, çözümlerini 360 VR teknolojisi ile sergilediler.

“TAYVAN’IN EN İYİ AKILLI ORTAK OLACAĞINA İNANIYORUZ” 

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Tayvan Ekonomik ve Kültür Misyonu Temsilcisi Volkan Chih-YangHuang, “Tayvan olarak geliştirdiğimiz çözümlerle Türkiye’nin yeşil enerji, elektrik araçlar ve savunma gibi birçok sektördeki gelişimine önemli bir destek sağlayabiliriz. İki taraf da endüstriyel delişim tamamlayıcı avantajları sayesinde Türkiye'nin tüm bölgede üretim merkezi olma yolunu açmasını sağlayacak en iyi akıllı ortağın Tayvan olacağına inanıyoruz.” dedi.

İHRACAT YÜZDE 14 ORANINDA ARTTI 

Takım tezgahı ihracatında dünyada ilk 5 ülke arasında yer alan Tayvan, BT ve telekom ekipmanlarının yanı sıra komple takım tezgahı tedarik zincirlerinde de güçlü bir geçmişe sahip. Tayvan, gelişmiş endüstriyel makine modelleri ve piyasadaki bazı takım tezgahları dahil olmak üzere, bir dizi yüksek teknoloji ürününe ev sahipliği yapıyor. Tayvan’da üretilen takım tezgahlarının yaklaşık yüzde 75'i dünya çapında 180'den fazla ülkeye ihraç ediliyor. 2021 yılında Tayvan makine ürünlerinin ihracat değeri yıllık yüzde 31,7 artışla 27,53 milyar dolar oldu. 2022 yılı Ocak-Haziran ayları arasında ihracat değeri 2021 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 14 artarak 1,45 milyar dolara yükseldi.

MİB KAZAN FORUMU’NDA ÜLKEMİZİ TEMSİL ETTİ MİB KAZAN FORUMU’NDA ÜLKEMİZİ TEMSİL ETTİ

TAYVAN 167.684 MİLYON DOLAR DEĞERİNDE AKILLI TAKIM TEZGAHI SEVKİAYETI GERÇEKLEŞTİRDİ

Tayvan 2022 yılının ilk sekiz ayında Türkiye'ye 167.684 milyon dolar değerinde akıllı takım tezgahı sevkiyatı gerçekleştirdi. Bu değer, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,8 gibi önemli bir artışı işaret ediyor. 2021 yılına Tayvan Türkiye’nin ithal ettiği torna ve torna tezgahlarının yüzde 34,02’sini -yaklaşık 115.546 milyon dolar-, Türkiye'nin en büyük tedarikçisi olarak işleme merkezleri taleplerinin ise yüzde 41,62'sini -yaklaşık 207.522 milyon dolar- karşıladı.