Konutlarda yalıtım yapılması hususunun artık bütünü ile tartışma konusu olmaktan çıktığını ve tüm kesimlerin üzerinde fikir birliğine vardığı vazgeçilmez bir unsur haline geldiğini belirten Akdağ Yalıtım A.Ş. Yurtiçi Satış Müdürü Hakkı Şahin, şunları ifade etti: "Mimarlar, mühendisler, müteahhitler, taşeronlar, uygulamacılar ve son kullanıcılardan gelen talep ve geri bildirimlere baktığımızda artık kimse salt başına 'Yalıtım olsun da ne olursa olsun' dememektedir. Yalıtım ibaresi ile birlikte yalıtımda sağlık, konfor, verimlilik ve güvenlik hususları bariz bir şekilde ön plana çıkmaya başlamıştır. Biz bu kıstasları harmanlayarak Minerra markamızda hepsini tüketici ile buluşturabilmek için var gücümüz ile çalışmaktayız. 

SAĞLIK;
Yalıtımda kullanılan ürünlerin ekolojik olması, doğada serbest bırakıldığında zararsız bir şekilde toprağa karışabiliyor ve geri dönüşüm yolu ile tekrar kullanılabiliyor olması , binaların cephesinde kullanıldığında oksijen sirkülasyonunu tamamen kesmemesi gibi bir çok husus gerek birey gerekse toplum olarak bugünümüz ve yarınlarımız açısından hepimizi çok yakından ilgilendirmektedir. Sağlık hususunda bir değerleme yapıldığında yalıtım ürünleri içerisinde Taş yünü ürünlerinin bu kıstasları çok iyi şekilde sağlamakta olduğunu gözlemlemekteyiz. Akdağ ailesi olarak Minerra markalı ürünlerimize Avrupa Sertifikasyon Kurulu tarafından verilen ve içerik olarak ürünlerimizin insan sağlığına herhangi bir zararının olmadığını kanıtlayan EUCEB Sertifikasını almış bulunmaktayız. Bunun yanı sıra EPD (Çevresel Ürün Beyanı) belgesi alarak sağlık hususundaki hassasiyetimizi bir kez daha belgeledik.

KONFOR;
Genel olarak ısı yalıtımı ön plana çıksa da ses yalıtımının olmadığı bir yalıtım Konfor açısından baktığınızda ciddi bir zafiyet içermektedir, üst katınızda veya yan dairenizdeki sesler, bina tesisatının içerisinden akan su sesleri, ana cadde üzerinde bulunan dairelerin trafik akışından kaynaklı seslere maruz kalması ve benzeri bir çok husus kimi rahatsız etmez ki? Bedensel ve ruhsal sağlımız için dış ortamdaki hava kalitesi kadar iç ortamdaki hava kalitesi de son derece önemlidir, ortam sıcaklığının 4 mevsim boyunca ortalama 21 derece olduğu yaşam alanları termal konfor koşullarını sağlamaktadır, doğru ısı yalıtımı sistemlerinin başında gelen Taş yünü ile yalıtım yaparak 4 mevsim bu konforu sağlayabilirsiniz.

VERİMLİLİK;
Hepimiz ödediğimiz her kuruşun karşılığını almayı isteriz, verimlilik hususu aslında en öncelikli konularımızdan birisi olan enerji tasarrufunu da beraberinde sağlamış olur. Ülkemizde enerji tüketiminin yaklaşık olarak yüzde 35’i binalarda kullanılmaktadır, binalarda kullanılan enerjinin de yaklaşık olarak yüzde 85’i ısıtmada kullanılmaktadır. Bu bilgiler ışığında durumu değerlendirirsek, kullanılan yalıtım ürününün basma mukavemeti, çekme mukavemeti ve ısı iletkenlik değerlerinin istenilen verimliliği sağlayan seviyelerde olması, olmazsa olmazlarımızdan olmuştur artık, bunun içinde biz ürünlerimizde yaptığımız AR-GE çalışmalarında tamamen Performansa dayalı ürün gelişimini öncelemekteyiz.

Binaların Dayanıklılığı Nasıl Artırılır? Binaların Dayanıklılığı Nasıl Artırılır?

GÜVENLİK;
Güvenliğin olmadığı bir yaşam alnından hiç birimiz istediğimiz keyfi alamayız, binalarımızın cephesini , çatısını kapladığımız ürünler bize güven hissi vermelidir , en azından yangına karşı dayanıklı olmalıdır , olası bir tehlike karşısında bize yaşam mücadelesi için zaman kazandırmalıdır , yanıcı olmayan ve alevi iletmeyen ürün sınıfına baktığımızda da Taş yünü ürünleri en ön sıralarda yer almaktadır. Minerra markalı ürünlerimiz bu alanda tüm testleri geçerek gerekli güven hissi veren üst ligde yerini almıştır".

'SIFIR ATIK BELGESİ' İLE DOĞAYA SAYGI DURUŞUNU TAÇLANDIRDI

Elazığ Organize Sanayi Bölgesi'nde 100 bin m² alan üzerinde 40 bin m² kapalı alanda mineral taş yünü üretimi yapan fabrikalarında Endüstri 4.0 Akıllı Fabrika Teknolojisi ile donatılmış olmanın yanı sıra sürekli Ar-Ge, kalite kontrol ve inovasyon ile gelişim ve değişime hiç ara vermeden kesintisiz olarak devam etiklerini belirten Akdağ Yalıtım A.Ş. Genel Müdürü Yasin Akdağ da şunları ifade etti: "Kusursuz üretim yapan çevre dostu tesisimiz, 2022 yılında 'Sıfır Atık Belgesi' alarak Doğaya Saygı duruşunu taçlandırmış ve ülkemizde bu belgeye sahip ilk ve tek taş yünü fabrikası olma özelliğini kazanmıştır. Üretim esnasında yüzde 30 seviyesindeki geri dönüşüm kullanım oranımız ile ülke kaynaklarımıza ciddi seviyede katkı sağlamaktayız. Entegre tesisimizde minimum seviyede karbon ayak izi salınımı yaptığımızı açık olarak beyan etmekteyiz.

EUCEB BELGESİNİ ÜLKEMİZDE ALABİLEN ÇOK NADİR FİRMALARDAN BİRİ

Tescillemek adına ürünlerimizde EPD (Çevresel Ürün Beyanı) belgesi alarak üretim alanındaki şeffaf duruşumuzu belgelemiş ve daha yaşanabilir bir dünya için pozitif katkı sağlamış bulunmaktayız. TSE, ISO, Yerli Malı Belgesi'nin yanı sıra Avrupa Sertifikasyon Kurulu tarafından verilen ve içerik olarak ürünlerimizin insan sağlığına herhangi bir zararının olmadığını kanıtlayan EUCEB Sertifikasını alarak insan sağlığı hususundaki hassasiyetimizi ispat etmiş bulunmaktayız. Belirtmek isteriz ki EUCEB belgesini ülkemizde alabilen çok nadir firmalardan birisi olmanın haklı gururunu yaşamaktayız.
Isı ve ses yalıtımı alanında farklı kullanım alanlarına sahip birbirinden kıymetli ürünlerimizin yanı sıra yine Ülkemizde ilk ve tek olarak tesisimizde üretilmiş olan Topraksız Tarım Ürünü ile sofralarımızda zengin mineral yapısına bürünmüş doğal ve sağlıklı tarım ürünlerinin paydaşı olmanın mutluluğunu yaşamaktayız.

TAŞ YÜNÜNDE TEKNOLOJİK VE EKOLOJİK ÜRÜNLER

Bulunduğumuz sektörde pozitif ayrışmak ve ülkemize yeni katma değerler sağlamak adına Ülkemizde üretimi bulunmayan Gemi Levhası ürünü ile alakalı Arge çalışmalarımız son aşamaya gelmiştir, en kısa süre içerisinde gerekli sertifikasyonları tamamlayarak Gemi Levhasını ürün gamımıza ilave etmiş olmayı hedeflemekteyiz.
Rabis telli ve Çatı Şiltesi ürün grubu ile alakalı almış olduğumuz yeni yatırım kararını da ivedi olarak tatbik etmeye başladık muhtemelen birkaç ay gibi kısa bir süre içerisinde üretim bantlarımızdan bu ürünleri almaya başlayacağız.
Netice itibarı ile sloganımız her daim sürekli inovasyon, sürekli Ar-Ge olmaya devam edecektir. Ülkemize taş yünü alanında ilkleri yaşatmaya devam etmekle kalamayacak ülkemizden dünyaya taş yünü alanında katma değeri yüksek, teknolojik ve ekolojik ürünlerin yayılımını her geçen gün genişleterek artırmaya devam edeceğiz."
 


 


 

Editör: Haber Merkezi