Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı veriye göre, 2022’nin Eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22,9 azalışla 113 bin 402 konut satışı gerçekleşti. Konut satışları Ocak-Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,4 artışla 1 milyon 57 bin 193 adet olarak gerçekleşti. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER)  ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, konut kredilerine erişimdeki zorluğun konut satış rakamlarını etkilemeye devam ettiğini belirterek,"Bununla birlikte konut tarafında varlık edinmeye yönelik ilgi sürüyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, birkaç gün önce orta ve üst gelir grubu için planlanan konut kampanyasının kasım ayında devreye gireceğini duyurdu. Eylül ayından itibaren kampanyaya yönelik büyük beklenti oluştu ve satışlar çok yavaşladı. Konut sektörü olarak, bu kampanyanın en geç kasım ayının başında başlatılmasının çok iyi olacağını düşünüyoruz.  Orta ve orta üstü kesimlerin de konuta erişimi hızlanacak ve binlerce insan konut sahibi olacaktır" dedi.

KREDİLİ SATIŞLARIN PAYI HER HEÇEN GÜN DÜŞÜYOR

Konut kredisiyle yapılan satışlardaki düşük sevinin eylül ayında da devam ettiğine dikkat çeken Elmas, "Geçen ay, Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 43 azalarak 16 bin 970 adet oldu. Kredili konut satışlarının toplam konut satışları içindeki payı da yüzde 15’e geriledi. Bu oran ağustosta yüzde 18, temmuzda yüzde 20,4 olarak gerçekleşmişti. Bu kademeli düşüş, konut kredisinde yaşanan yavaşlamanın sürdüğüne işaret ediyor. Bu durum sadece konuta ihtiyacı olup ulaşamayan vatandaşı değil konut üreticisini de etkiliyor. Nitelikli konut arzındaki azalma ve artan maliyetler üretimin yavaşlamasına neden oluyor. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi, orta ve üst gelir grubu için planlanan konut kampanyasının başlamasıyla kredili konut satışlarında bir artışla birlikte sektöründe bir miktar nefes almasını bekliyoruz" diye konuştu.

“ORTA DOĞU ÜLKELERİNE İHRACAT YAPIYORUZ” “ORTA DOĞU ÜLKELERİNE İHRACAT YAPIYORUZ”

YABANCIYA KONUT SATIŞI

Yabancılara yapılan konut satışlarının eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23,8 azalarak 5 bin 49 olmasını da değerlendiren Elmas, "Türkiye’ye olan ilginin devam etmesine rağmen konut alımı yoluyla vatandaşlık edinim sınırının 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkarılması satışların yavaşlamasına neden oluyor" şeklinde konuştu.