Türkiye’nin ve dünyanın dev perakende şirketleri için ürettiği private label ürünleriyle ıslak mendil üretiminde ve ihracatında lider olan Sapro, 2023 yılı finansal sonuçlarını açıkladı.

İşsizlik Oranı Yüzde 11,5'e Geriledi İşsizlik Oranı Yüzde 11,5'e Geriledi

6 KITADA 65’TEN FAZLA ÜLKEYE İHRACAT

Son 7 yıldır ISO 500 listesinde yer alan Sapro Genel Müdürü Murat Gönül, cirolarınun %75’ini ihracattan sağladıklarını ve 2023 yılında, 2022 yılına oranla %34 büyüme gerçekleştirdiklerini belirterek şunları söyledi:

"Global ölçekte yaşanan sıkı küresel finansal koşullar ve daralan küresel ticaretin yanında ülkemizde meydana gelen deprem felaketi ve ekonomik koşullara rağmen Sapro olarak güçlü bir büyüme performansı sergilemeye devam ettik. Hedefimiz, büyümenin güçlü olmasının yanı sıra, aynı zamanda sürdürülebilir de olması. Sürdürülebilir büyüme için yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı bir büyüme stratejisi izliyoruz. Bu sebeple Sapro ve grup şirketleri olarak son 3 yılda yaklaşık 50 Milyon Dolar yatırım gerçekleştirdik. 1000’e yakın çalışanımız, Türkiye ve Bulgaristan’daki üretim tesisimiz ve dünya genelindeki 8 satış temsilciliği ve 9 depomuzla, ürettiğimiz ürünleri 6 kıtada 65 ülkeye ihraç ediyoruz. Islak mendil ihracatı kategorisinde Türkiye'nin açık ara ihracat şampiyonuyuz. Türkiye’den yapılan ıslak mendil ihracatının %70’ini tek başına Sapro üstleniyor."

YATIRIMLARINA DEVAM EDECEK

Türkiye’nin kendi alanında en fazla Ar-Ge yatırımı yapan firmaları arasında yer aldıklarının da altını çizen Gönül, “Son 3 yılda Lotus kumaş üretiminde kapasitemizi %100, ıslak mendil üretiminde %40 arttıran hat yatırımının yanı sıra, son teknoloji ile dizayn edilmiş akıllı depo yatırımı ve yine üst düzey hijyen seviyesinde arıtma sağlayan, Türkiye’nin sayılı endüstriyel hijyenik su arıtma tesislerinden birini kurarak, planladığımız tüm yatırımları hayata geçirdik. 2023 yılında Newipe® üretimini gerçekleştirebilmek için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın (TSKB) ortak girişimiyle sağlanan fondan 10 Milyon Euro işletme kredisi aldık. Şirketimizin 2024 yılı için hedefi ise, bu yatırımlarımızın sağladığı kapasite artışını %100 kullanacak üretim faaliyetini gerçekleştirmek üzerine olacak. Kapasite artışı ile aynı oranda, istihdamda ve ihracatta büyüme sağlamayı planlıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Editör: Ayşete Yavaş