Yalıtım ve restorasyon alanında çok başarılı referanslara sahip olan Rocker Yapı, ithal ettiği ürünlerin çevreci ve yenilikçi olmasına dikkat ediyor. Rocker Yapı Firma Sahibi Erdoğan Yıldız, "Şirketimiz, uzun yıllar bu sektörde hizmet vermiş, sahaya ve ürün gruplarına hakim çalışma arkadaşlarımızla birlikte geçmişten gelen büyük bir bilgi birikimine sahiptir. Yapıştırıcılar, derz dolguları, ısı yalıtım ürünleri, beton katkıları, zemin kaplamaları ve yardımcı teknik ürünlerden oluşan ürün gruplarımızla müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde hizmet sunuyoruz" dedi.

Nitelikli yapılar için ısı, su ve ses yalıtımının önemi noktasında neler söylemek istersiniz?
Değişen dünya artık çevreci ürünlere doğru gitmeye başladı. Dünya genelinde bu konuda imzalanan birçok protokol var. Türkiye de bu protokolün taraflarından bir tanesi. Ancak, dünya genelinde sektörde, bu protokolün dışına çıkan bazı ürünleri kullanmak zorunda kalabiliyoruz. Bu ürünlerin nasıl daha çevreci yapılabileceği konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Çünkü gelişen dünya sürekli bir inovasyon içinde. Bizler de bu değişimlerin takibindeyiz. Rocker, sadece kendi ürünlerini üreten bir firma değil, yurt dışından ithalat da yapıyor. Yaptığımız ithalatta ürünlerin çevreci ve yenilikçi olmasına dikkat ediyoruz. Umut ediyoruz ki Türkiye’de teknoloji, inovasyon ve çevrecilik konusunda daha fazla çalışmalar yapılır. Yasal uygulamalarla da bu konuda daha fazla yenilikçi kararlar alınır.

Isı, su ve ses yalıtımı anlamındaki ürünleriniz ve teknik özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?
Isı yalıtımı olarak Rocker Therm grubumuz vardır. Su yalıtımı grubumuz Rocker Seal olarak geçer. Kısaca şöyle bahsedelim; bizim üretimimiz olan ürünler teknik föylerde veya şartnamelerde değerler ne gösteriyorsa birebir aynı gelmektedir. Ürün grubumuz çok fazla olduğu için bunlar üzerinde çok hassas bir şekilde teknik değerleri çalışıyoruz.

Yalıtım konusunda gerek yapı sektöründeki profesyonel tüketicilerin gerekse son tüketicinin yeterli bilinç düzeyine ulaştığını düşünüyor musunuz?
Yalıtım konusunda yıllardır seminerler, fuarlar tam da bu yüzden yapılıyor. Bizim toplumumuz bilinçli tüketici değil. Çok üretici firma var, çok sayıda bu işi yapan firmalar var. Ama maalesef her kafadan bir ses çıktığı için özellikle son tüketicilerin bilinçli olduğunu düşünmüyoruz. Rocker Yapı olarak elimizden geldiği kadar bunun mücadelesini verip tüketicilerin tam anlamıyla bilinçlendirmeye çalışıyoruz.

Isı, su ve ses yalıtımı konusunda yasal mevzuatın ve denetimlerin yeterliliği noktasında neler söylemek istersiniz?
Rocker Yapı olarak çalıştığımız bütün şantiyelerde denetim olarak bir eksik göremiyoruz. Fakat bazı yasal mevzuatlar bazı bölgelere göre değişiyor. Bize göre yıllar geçtikçe bu mevzuatların ve denetimlerin sıkılığı daha da artacak, insanlarımız daha da konforlu bir şekilde yaşam sürdürecek.

Özellikle proje bazlı işlerde şartnamelerin ısı, su ve ses yalıtımı anlamında doğru hazırlanıp hazırlanmadığı noktasında neler söylemek istersiniz?
Rocker Yapı olarak gezdiğimiz şantiyeler olsun, uğranılan müteahhit firmalar olsun özellikle bu konu hakkında yoğunlaşıyoruz. Bize göre her şey tam da yeterli değil. Çünkü özellikle İstanbul'daki bazı belediyelerin yasal mevzuatları aynı değil. Denetimler bütün şantiyelerde aynı. Örneğin, Kadıköy Belediyesi’nde dış cephede taşyünü zorunluluğu var iken, Maltepe Belediyesi’nin bulunduğu bölgelerde EPS olarak da ısı yalıtımı yapılabiliyor. Bu yüzden bize göre şartname her bölgede yeterli değil.

Isı, su ve ses yalıtımı konusunda önümüzdeki döneme ilişkin yeni ürün çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?
Şirketimiz, uzun yıllar bu sektörde hizmet vermiş, sahaya ve ürün gruplarına hakim çalışma arkadaşlarımızla birlikte geçmişten gelen büyük bir bilgi birikimine sahiptir. Yapıştırıcılar, derz dolguları, ısı yalıtım ürünleri, beton katkıları, zemin kaplamaları ve yardımcı teknik ürünlerden oluşan ürün gruplarımızla müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde hizmet sunuyoruz. Çalışma sahalarımız genellikle şantiyeler, özel projeler ve kamu alanlarından oluşuyor. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, TRT, ATV, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, belediyelerin yapmış olduğu rehabilitasyon merkezleri, otoparklar, sanayi alanları; İstanbul’da şu sıralar gündemde olan Ebubekir Parkı, sahalarımız arasında. Ayrıca, hidrolik kireçlerimiz, hidrolik kireç enjeksiyon sistemlerimizle Beyoğlu-Taksim gibi sahalarda restorasyon hizmeti veriyoruz. Hizmet bölgelerimizden gelen talebe göre ürünlerimizi geliştiriyor, birtakım testlerden geçiriyor ve belgeleriyle birlikte hizmete sunuyoruz.

İNŞAATI DAHA İYİ HALE GETİRECEK YENİ UYGULAMA VE TEKNOLOJİLER SAHADA İNŞAATI DAHA İYİ HALE GETİRECEK YENİ UYGULAMA VE TEKNOLOJİLER SAHADA