banner1322
x

YENİ ROBOT ŞİRKETİ KURDU

Tezmaksan, robot ve otomasyona yönelik yatırımlarının kapsamını yeni kurduğu şirket ile genişletti. 2 milyon avro yatırım ile kurulan şirket İstanbul'da faaliyete geçti.

YENİ ROBOT ŞİRKETİ KURDU
Robot Zirvesi

CEM KARATAY - Robot ve otomasyona yönelik yatırımlarının kapsamını yeni kurduğu Tezmaksan Robot Teknolojileri ve Otomasyon Şirketi  ile genişleten Tezmaksan, bu kapsamda yeni şirketini 2 milyon avro yatırım sermayesi ile Hadımköy’de 3 bin metrekarelik yeni binasında faaliyete geçirdiğini duyurdu.

Şirket aldığı siparişlerle dört aylık çalışma takvimini doldururken Tezmaksan Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu, grup şirketlerinin en yeni üyesi ile ilgili robot, otomasyon ve dijitalleşmede lider ülkelerin devrinin başladığını ve Türkiye’nin teknoloji partneri olarak güçlü bir şekilde bu yeni dönemde yer alması noktasında üzerlerine düşen görevi yapacaklarını vurguladı.

Son dönemde geliştirdiği yerli ve milli robotlu otomasyon sistemi Cubebox, robot kontrol ünitesi ROBOCAM, üretimi uzaktan izleme ve verimlilik raporlama yazılımı Kapasitematik ile dikkatleri üzerine çeken firma, bu alandaki yatırımlarına hız vererek robot, otomasyon ve dijital çözümlere yönelik ürün üretimini Tezmaksan Robot Teknolojileri ve Otomasyon şirketi altında topladı. 

TALEP 4 KAT ARTINCA AYRI ŞİRKET KURDU 

Tezmaksan Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu, yeni şirketleri ile şunları kaydetti:

“Rekabet gücü yüksek bir Türkiye hepimizin ortak düşü ve bunun gerçekleşmesi için dün olduğu gibi bugün de üzerimize düşeni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Robot, otomasyon ve dijitalleşmede lider ülkelerin devri başladı ve Türkiye’nin teknoloji partneri olarak ülkemizin güçlü bir şekilde bu yeni dönemde yer almasını istiyoruz. Sanayicimiz de bunu istiyor. Sonuçta bu artık bir tercih değil mecburiyet. Yatırım yapmanın zorlaştığı bir dönemden geçmemize rağmen robotlu otomasyon çözümlerimize gösterilen talepte dört katlık bir artış oldu. Tezmaksan Makine’nin robot üretimi bölümünde yaşanan bu talep artışı karşısında çok daha büyük bir üretim alanına ihtiyaç doğdu. Robot ve otomasyona yönelik bütün çalışmalarımızı Türkiye’ye ve imalat sanayisine daha fazla destek olmak adına Tezmaksan Robot Teknolojileri ve Otomasyon şirketi altına topladık. Hadımköy’de 3000 metrekarelik yeni binasında Ar-Ge ve üretim faaliyetlerine devam eden Tezmaksan Robot Teknolojileri ve Otomasyon şirketimiz aldığı yoğun siparişlerle önümüzdeki dört ayın çalışma takvimini doldurdu. Türkiye sanayisinde başlayan robot, otomasyon ve dijitalizasyon temelli dönüşüme ürün, hizmet ve çözümlerimizle destek olmaya devam edeceğiz.” 

SİVAS VE KONYA'YA YATIRIM YAPACAK

2 Milyon Euro yatırım sermayesi ile kurulan şirketin beş yıllık stratejisi içinde Konya ve Sivas’a birer üretim tesisi açmak bulunurken Aydoğdu, “Gelişkin bir sanayiye sahip olan ve bölgelerine ciddi katkı sağlayan Sivas ve Konya’ya ya üretimi taşıyarak yatırım  miktarını 10 Milyon Euro’ya çıkarmayı planlamaktayız. Tezmaksan Robot Teknolojileri ve Otomasyon şirketinin globalde de olmasını istiyoruz. Ülke olarak hepimizi gururlandıracak bu güzel gelişmeler için bir miktar daha beklememiz gerekecek” dedi.  

"YATIRIMLARDA DANIŞMANLIK YAPIYORUZ"

Tezmaksan Robot Teknolojileri ve Otomasyon şirketinin faaliyet alanı içinde ürün ve sistem üretimi, kurulumu, Ar-Ge çalışmaları, danışmanlık ve özel çözümlerin bulunduğu bilgisini veren Aydoğdu, “Robotun kendisini üretme konusunda maalesef ülkemiz hala kendisine yeter seviyede değil; ancak katma değer robotun kendisi olmaktan çıkmış mühendislik eklenerek anahtar teslimi proje yapmaya geçmiştir. Şirket olarak bu konuda oldukça başarılıyız. Fabrikaları çağın ihtiyaçlarına uygun şekilde robot, otomasyon ve dijital altyapı sistem ve çözümleriyle yeniden yaratıyoruz” dedi.  

 

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2020, 12:16
YORUM EKLE

Novexx

Roboride

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını