Yeni projesi için robot yatırımı yapıyor

Medikal ürünlerin imalatı alanında Türkiye’nin önemli oyuncuları arasında yer alan Proted, 4 bin 600 metrekarelik bir alanda üretim faaliyetlerine devam ediyor. Yeni projenin üretim hattı için robot yatırımı gerçekleştiren Proted, kaliteli ve sürekli üretim sağlıyor.

Yeni projesi için robot yatırımı yapıyor
Satınalma Zirvesi

Ankara’da 1992 yılında faaliyetlerine ortopedik protez-ortez uygulama atölyesi olarak başlayan Proted, bu süreçteki binlerce yapmış olduğu protez ortezlerin tecrübesini 2000’li yılların başında üretim faaliyetlerini önce çıkartarak Türkiye’deki Tıbbı cihaz protez &ortez ürünlerine uygulama ve üretim olarak devam etti. Proted bugün ise ürün 6 bin yedek parça ve 1500 ürün çeşidi ve kalitesi bakımından Avrupa’da bu alanda faaliyet gösteren birçok firmanın önünde geliyor ve Türkiye’de yerli firma olarak lider konumunda ve ANKARA TIBBI CİHAZ Ar-Ge merkezi olarak 3’üncü sırada bulunmaktadır. Proted; üretim, yönetim ve ortopedik protez ve ortezlerin uygulanması faaliyetlerini İvedik OSB’de bulunan modern mimari ile yapılmış 4 bin metrekare kapalı alana sahip binasında sürdürüyor. Bununla birlikte üretim makinaları ve tesis anlamında yatırımları devam ederek 2019 yılı içerisinde yeni fabrika ve uygulama merkezi öncülüğünü yaklaşık 3 katı büyüklüğündeki tesise geçmenin heyecanını yaşamakta. Üretimde kaliteyi artırmak ve yeni projelerin proses şartlarına cevap vermek amacıyla robot yatırımı gerçekleştiren firma, ayrıca uluslararası pazarda da fark yaratmayı hedefliyor. Proted Genel Müdür Vekili Murat Şahin ile üretim sürecini ve robotların üretime olan katkılarını konuştuk. 

Fabrikanızda ortalama yıllık ne kadarlık bir ürün çeşidi işleniyor?
Firmamızda 2018 tarihi itibari ile binin üzerinde ürünle beraber, 6 bin yedek parça üretimini gerçekleştiriyoruz.

Ürettiğiniz ürünlerin imalatı hangi proseslerden geçiyor?
Fabrikamız protez ortez imalatı sırasında, işletmemiz içerisinde farklı özellikleri ve üretim teknolojileri olan 12 birimden oluşmaktadır. Bazı güncel teknolojilerimiz kompozit karbon, silikon dozajlama, CNC metal işleme, poliüretan enjeksiyon, plastik rotasyon, gibi alanlarda üretim yapıyoruz. Protez ve ortez alanındaki en çok tüketilen ürünlerle beraber teknolojik ürünlere odaklandık.

Makina parkurunuzda kullandığınız makinaların satın alma sürecinde hangi firmalarla iş ortaklıklarınız bulunuyor? 
Firmamız; marka ve iş ortaklığının verimliliğini göz önünde bulundurarak satın almalarını gerçekleştirmektedir. Makina parkurumuzda birçok alandan üretim makinaları, imalat prosesimiz içerisinde yer almaktadır. Makinalarımız kapsamında, istihdamını sağlamakta olduğumuz CNC metal şekillendirme departmanımız, firmamız için oldukça önemlidir. Üretim aşamasından birinci ve bininci ürünün aynı olması prensibi ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 

Röportajın devamı ST Robot Yatırımları Dergisi'nin Ağustos 2018 sayısında
 

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2018, 21:58
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler