banner1322
x

Yeni bir rekor kırıldı

Uluslararası Robotik Federasyonu (IFR), ön istatistiklerine göre 2018’de dünya genelindeki endüstriyel robot satışları 384 bin ünite ile yeni bir rekor kırdı.

Yeni bir rekor kırıldı
Endüstri 40 Zirvesi

Uluslararası Robotik Federasyonu (IFR) tarafından 2018 yılının ön istatistikleri açıklandı. Bu kapsamda dünya çapında endüstride kullanılan robot satışları, 384 bin üniteye ulaşarak yeni bir rekora imza attı. Bu sonuçlar doğrultusunda endüstriyel robotların yıllık satış hacminin 2013 yılından 2018 yılına peş peşe altıncı kez artış gerçekleşti.

IFR Genel Müdür Yardımcısı Steven Wyatt, “2018 istatistikleri gösteriyor ki, 2017 yılına kıyasla pazar yüzde 1 oranında arttı. Dolayısıyla yeni bir rekor yılı diyebiliriz. Ama şimdilik.” dedi. Wyatt, endüstriyel robot satışları kıta bazında ele alındığında, Asya pazarında ufak çaplı bir küçülme meydana gelmesine rağmen hala bu pazarın Amerika ve Avrupa pazarının her ikisinin toplamından iki kat büyüklüğünde olduğunu söyledi.  

ÇİN’İN LİDERLİĞİ SÜRÜYOR

Sağlıklı büyümesine devam eden Amerika pazarı yüzde 6 büyürken, Avrupa pazarı ise yüzde 7 oranında bir büyüme kaydetti. Dolayısıyla her iki kıtanın da olumlu bir trendde ilerlediği görülüyor.

Dünyadaki en büyük pazar olan Çin’in 2017 yılında 138 bin ünite olan endüstriyel robot satışının 2018 yılında 133 bin üniteye gerilemesine karşın, listenin diğer üç ülkesi olan Kore, ABD ve Japonya’ya bakıldığında bunun göreceli olduğu ortaya çıkıyor.

Çünkü Çin hala bu üç ülkenin toplamından daha büyük bir pazara sahip durumda ve lider konumunu koruyor.

SEKTÖREL SIRALAMADA OTOMOTİV 1. SIRADA 

Sektörel bazda endüstriyel robot satışları incelendiğinde, otomotiv sektörünün liderliğine devam ettiği görülüyor. 2018 yılında otomotiv sektörünün robot tedarikçileri için hala en büyük müşteri olma konumunda bir değişiklik yaşanmazken, söz konusu sektördeki satışlarda düşüş yaşandı.

2018 yılında otomotiv sektöründeki endüstriyel robot satışlarında yüzde 6’lık bir düşüş kaydedildi.

Meydana gelen bu düşüşün nedenleri arasında, sektördeki elektrikli araçlar ve otonom araçlar başta olmak üzere yeni teknolojilerin pazara girmesi ve yatırım konusundaki belirsizlik, Çin gibi büyük pazarlardaki satışların her geçen yıl yaklaşık yüzde 3 oranında gerilemesi gösteriliyor.

Buna karşın veriler incelediğinde, yeni robot kurulumlarının yüzde 39’unun otomotiv sektöründe gerçekleştiği görülüyor. Bu durum, otomotiv sektörünü de robot teknolojisi için itici güç haline getiriyor.

Robot kullanan tesisler ele alındığında, 2018 yılında söz konusu tesisler yüzde 2’lik bir artış ile 6 bin 700’e ulaştı. Yeni teknolojik gelişmeler ile birlikte lityon iyon batarya ile çip ve sensör üreten fabrikalar da robot tedarikçileri için önemli müşteriler arasında yer aldı.

ÇİFT HANELİ BÜYÜME YAŞANDI

Otomotiv sektörünü takip eden en büyük ikinci pazar konumunda elektrik/elektronik sektörü bulunuyor. Toplam arzın yüzde 18’ine sahip pazar payı bulunan sektörde, 2013’ten 2018’e kadar robot kurulumları yıllık ortalama yüzde 15 oranında artış gösterdi.

Global akıllı telefonlarda yüzde 5 oranında azalma olurken, bu durum robotik endüstride elektronik sektörünün yüzde 8 oranında azalmasına neden oldu.

Diğer yandan gıda ve içecek sektörü ile metal sektöründeki güçlü artış trendi devam ediyor. Plastik, kauçuk ve kimya sektörleri genel olarak tabloya olumlu katkıda bulunmaya yardımcı oldu. IFR’ye göre, gıda ve içecek, ilaç, plastik ve metal sektörleri de dahil olmak üzere diğer imalat türlerinde çift haneli büyüme görüldü.


Kaynaklar: 
•    International Federation of Robotics (IFR) 
•    The Robot Report

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2019, 19:47
YORUM EKLE

Omron 1

Remax Banner

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını